| anonim_4396 a întrebat:

Am cu el o relatie de aproape 3 ani dar as vrea sa ne despartim insa nu stiu cum sa fac pentru ca de cate ori incerc se tine dupa mine pana ma impac cu el. Chestia e ca il iubesc si nu imi place cand il vad cat sufera pentru ca stiu ca sufera doar ca nu mai vreau sa fiu cu el pentru ca nu mai imi convine comportamentul lui deoarece dupa ce ca nu ma scoate nici macar la un suc mai este si posesiv mai ales daca ii zic ca ies cu colegii. Asa ca as vrea sa ne despartim dar in asa fel incat sa nu sufere dar nici sa nu mai discutam deloc pentru a nu mai avea nici o influenta asupra mea. Am incercat si sa discut cu el si sa ii explic tot ce simt dar nu intelege asa ca nu mai imi ramane altceva de facut. Daca m-ati putea ajuta cu cateva sfaturi ar fi foarte bine. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bah alors très bien! pui punct! e o relatie parazit ce iti ia energia si dreptul la libertate, dreptul la respect, dreptul de a fi tu, dreptul de a fi femeie libera. sincer, cred ca e vb de culpabilizare si de aia revii la el pentru anul face sa sufere pentru ca ai impresia ca e din cauza ta, dar nu e esti tu cauza suferintei lui ci faptul ca nu mai are control asupra ta. vei discuta cu el inca o data pentru ultima data si ii vei zice clar tot ce ai de zis si de asemenea ca nu vrei sa mai vb cu el, nu te lasa atinsa de reactia lui de "suferind" pentru ca nu esti nici mama lui si nici catelul lui de companie! esti TU! decizia iti apartine si libertatea ai dreptul la ea. oricat va incerca sa te contacteze, important e sa ramai pe pozitia ta ferma si sa nu ii raspunzi absolut de loc. relatiile de posesiune implica o mare vointa si control de la cel ce vrea sa iasa din starea asta, si crede-ma ca stiu ce inseamna. iNsa te asigur ca iesi castigator odata ce ramai fermwinking

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu intelege de voie buna si nu se schimba atunci il lasi si tu iti vezi de viata ta fara sa te mai intalnesti cu el, doar o sa-i treaca.

| georgiana_1403 a răspuns (pentru mgtow):

Sper sa ai dreptate si sper sa ii treaca cat mai repede pentru ca nu imi place sa vad cum sufera si chiar ma doare sa stiu ca am facut rau unei persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1: Il iubesti cu adevarat, sau e sentimentul de mea-culpa? 2 o persoana posesiva nu isi lasa prada, so ai forta necesara sa pui cu adevarat piciorul in prag? 3. Chiar crezi ca sufera din iubire pentru tine de a te pierde, sau sufera din cauza ideii de a pierde un "obiect"? 4 A incercat sa schimbe ceva din comportamentul sau dupa discutia cu el?

| georgiana_1403 a răspuns (pentru anonim_4396):

S-a schimbat foarte putin insa are aceeasi gandire. El considera ca trebuie sa imi petrec timpul numai cu el si chiar si cand iess cu prietenii trebuie sa vorbesc cu el intruna la telefon sau prin mesaje asa ca stiu ca nu mai vreau

| georgiana_1403 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc foarte mult. Mi-a fost de mare ajutor raspunsul tau si de data asta voi incerca sa fiu egoista si desi voi suferi un timp stiu ca voi trece peste.

| anonim_4396 explică (pentru georgiana_1403):

Ai inteles perfect! fi egoista pentru ca ai dreptul la a fi respectata si libera! da vei suferi insa te asigur inca o data ca vei iesi invingatoare! daca ai nevoie de sfaturi nu ezita sa ma contactezi pe adresa de mail anamaria.stan5@gmail.comwinking mult curaj!
ps: in legatura cu idea lui cucarachaalien; trebuie s aii explici pentru a fi sigura ca poti sa te aperi in fata atacurilor sale eventuale si pentru ca sinceritatea e cea mai buna solutie in viata

| anonim_4396 explică (pentru georgiana_1403):

Bah alors très bien! pui punct! e o relatie parazit ce iti ia energia si dreptul la libertate, dreptul la respect, dreptul de a fi tu, dreptul de a fi femeie libera. sincer, cred ca e vb de culpabilizare si de aia revii la el pentru anul face sa sufere pentru ca ai impresia ca e din cauza ta, dar nu e esti tu cauza suferintei lui ci faptul ca nu mai are control asupra ta. vei discuta cu el inca o data pentru ultima data si ii vei zice clar tot ce ai de zis si de asemenea ca nu vrei sa mai vb cu el, nu te lasa atinsa de reactia lui de "suferind" pentru ca nu esti nici mama lui si nici catelul lui de companie! esti TU! decizia iti apartine si libertatea ai dreptul la ea. oricat va incerca sa te contacteze, important e sa ramai pe pozitia ta ferma si sa nu ii raspunzi absolut de loc. relatiile de posesiune implica o mare vointa si control de la cel ce vrea sa iasa din starea asta, si crede-ma ca stiu ce inseamna. iNsa te asigur ca iesi castigator odata ce ramai fermwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-i mai explica nimic pentru ca o sa inteleaga tot nimic. Lasa-l in plata domnului.