| anonim_4396 a întrebat:

Am discutat cu cineva si mi-a spus ca dragostea adevarata este fara sex? Oare o fi adevarat? eu personal am zis nu pentru. ca sexul are un rol important in dragoste nu poti trai fara sa faci sex. Lamuriti-ma ca sa stiu si eu daca dragostea este fara sex sau sa faci si sex. Sincer cealalta persoana mi-a spus ca fara sex cica sex dupa casatorie, haideti sa fim seriosi in 2010 in timpurile de azi cine se mai pastreaza virgina pana dupa casatorie? Poate mironositele.

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

La inceput este fara sex, dar pe parcurs, cand te convingi ca celalalt este "suficient de ok" si afectiunea si increderea au crescut, trebuie sa apara si sexul, ca "cireasa de pe tort", care incununeaza, cimenteaza si implineste dragostea sufleteasca!

Cat despre virginitate, fiecare si-o pastreaza in functie de educatie si setul de valori si convingeri strict personale la care tine!

| Razvan a răspuns:

Omul are convingerile lui nu ai ce sa ii faci tu si nici sa ti le schimbe pe ale tale.Normal ca atunci cand te casatoresti cu cineva trebuie sa il iubesti in primul rand si il al doilea rand sa fiti compatibili.Doar n-ai vrea sa ai o surpriza in noaptea nuntiilaughing

| Monica a răspuns:

A avut dreptate.Acel termen este schimbat in ''dragoste''. Cand iubeşti, nu faci sex, faci dragoste laughing. Adica faci sex dar nu obişnuit. O faci din iubire.

| Pacala a răspuns:

Orice relatie de durata, serioasa, implica si sex. Numai ca atunci faci dragoste, nu sex mecanic. Cine zice ca dragostea adevarata este fara partea de apropiere sexuala este ori prost, ori mironosita, ori impotent, ori minte de rupe, ori e din vreo secta. Uite, parca ortodocsii de rit vechi nu accepta sexul inainte de casatorie, din ce stiu eu. Personal, cred ca e o tampenie. Te poti trezi dupa casatorie ca nu esti compatibil in pat cu celalalt, si ajungi sa il inseli numai din cauza asta, sau ajungi la reprosuri si certuri.

Răspuns utilizator avertizat
| PoOfarina a răspuns:

Eu una nu pot intelege de ce o relatie in care cei doi nu intretin relatii sexuale dragostea poate fi diferita de cea in care exista si parte sexuala! Asta excluzand aventurile de o noapte, relatiile bazate doar pe sex etc.
Din contra! Pentru mine, a face dragoste cu partenerul e o dovada de iubire, de devotament; e cel mai frumos mod in care ii poti demonstra ca ii apartii cu totul. Si asta pentru ca atunci cand iubim suntem tentati sa oferim tot ce avem mai bun, iar de multe ori e foarte greu sa alegem ceva pentru a`i oferi partenerului/partenerei noastre fie din teama de a nu gresi, fie pentru ca pur si simplu nu stim ce l`ar/ar multumi(`o). Insa daca ne daruim cu TOTUL e imposibil ca cel de langa noi sa nu gaseasca n lucruri de apreciat si de iubit.
Si totusi, asta nu inseamna ca in fiecare relatie in care crezi ca iubesti, trebuie sa te implici si fizic sexuala ( chiar daca nu mai esti virgina ), pentru ca risti sa ajungi in extrema cealalta (a "parasutelor"). E nevoie de timp pentru a ne cunoaste partenerul, de incredere, de siguranta!
Sunt sigura ca inca mai sunt fete, poate chiar si baieti care se pastreaza pentru cel/cea care va fi langa ele/ei pana la moarte. Si asta nu pentru c`ar fi mironosite sau ar avea conceptii "comuniste", ci pentru ca au alte principii. E decizia lor si trebuie respectata.
Cam asta e ceea ce cred eu...

| scoaladeseductie a răspuns:

Dragoste fara sex = Naivitate puerila si adolescentina

Dragoste cu sex = Dragoste matura

| George1995 a răspuns:

Daca te iubeste, o iubesti, faceti si sex...aceea e iubire adevarata big grin. cel putin in secolul acesta big grin