| anonim_4396 a întrebat:

Am dureri menstruale groaznice va rog un sfat ceva ce sa fac nu ma mai pot misca va rog!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Un ceai călduț de mușețel, o sticlă cu apă caldă pe burtică, algocalmin (fiolă), ibalgin, nurofen, scobutil (tablete), indometacin (supozitor).
Mare grijă să nu fi alergică.
Pa, pa.

23 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ce ai tu se cheama DISMENOREE si este foarte neplacut. Incearca sa iei NO SPA tablete de 3 ori pe zi cate una. Acesta este un antispastic ce merge bine pe musculatura neteda, inclusiv cea uterina. Poti sa adaugi tabletei de No spa si cate o tableta de Algocalmin sau, daca nu ai probleme cu stomacul, o tableta de Ibuprofen.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Încearcă Nurofen Forte sau Aulin.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cea mai buna solutie este o vizita la ginecolog nu medicamente la intamplare.

| Sara a răspuns:

Da draga, nurofen dar ai grija cum il administrezi. Du te la farmacie si cauta pastile pentru dureri menstruale, stiu ca eu am avut in adolescenta prb cu durerea de spate si burta, acum cam au disparut. Unele sunt normale, depinde ft mult de intensitatea lor, de timpul cat dureaza, inainte sau in timpul? Cele dinainte sunt foarte normale, este bine ca in timpul menstruatiei sa stai mai mult in pat si sa nu faci efort fizic. Stiu colege, care in prima zi de menstra nu veneau la scoala/liceu de durere. Daca durerea persista, consulta medicul de familie, daca esti adolescenta si virgina. Sper ca te'am ajutat, nu te alarma sunt normale unele din ele, vb si cu mama ta! pup.

| bluesky a răspuns:

Eu am auzit ca daca bei o gura de ceva tare, foarte tare iti trece.Numa sa nu te imbeti... laughing

| User a răspuns:

Du-te la ginecolog.
Ca baiat, e singuru` sfat pe care as putea sa ti-l dau.

Shin
| Shin a răspuns:

Saridon pentru moment si vizita la ginecolog. Poate sa-ti dea niste anticonceptionale care or sa-ti amelioreze cu mult durerile.
Numai bine, Shinwinking

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Ia paracetamol, eu din asta iau cand ma doare burtica...scrie pe cutie ca e si pentru dureri menstruale

| Ana_6509 a răspuns:

Si eu am dureri groaznice incat imi vine sa vomit de la ele.De fiecare data imi rog moartea, imi vine sa ma dau cu capul de pereti... mi-am cumparat ibalgin si ma ajuta, nu isi face atat de repede efectul dar e bun.

| JoJo a răspuns:

Incearca Nurofen forte sau Ketonal.

| RoxiiSiAtat a răspuns:

Algocalmin fiola

| georgiana37 a răspuns:

Te doare cumva si piciorul stang? Daca da asta inseamna ca esti insarcinata bine, daca esti inca virgina nu stiu ce raspuns sa iti dau...

| Яùxsi a răspuns:

Nurofen sau Ibalgin. happy

| Linguritza a răspuns:

Mai eu nu stiu ce sa zic sunt baiat dar stiu un lucru care sa iti mai scada durerea o stiu de la un vecin ca prietena mea a patit la fel... ia o sticla de apa cald si pune la burta acolo mai jos daca ma intelegi si durerea o sa te mai lase

| Asdfasdefta a răspuns:

Nu te mai misca!laughing

| dynasmile21 a răspuns:

Vad ca toti ti-au dat sfatul potrivit. vizita la ginecolog. Insa daca doresti sa ameliorezi durerile poti face o baie calda sau sa faci putina miscare(stiu suna ciudat cand te doare de nu te mai vezi, dar ajuta) sau pune o compresa calda unde te doare.
Ce iti recomand daca nu rezisti la durere este Ibalginul.
http://www.eva.ro/......-4090.html

| babyblue_8473 a răspuns:

Ia repede un nurofen, mie asa imi trece, in maxim 30 de min. Daca nu No-spa e la fel de bun. Sper sa te ajute.
Te pup!

| Stefff a răspuns:

Eu de cativa ani buni de cand mi-a venit pentru prima data daca am avut dureri de 2-3 ori e mult. Mama a fost vara aceasca la ginecolog si i-a gast un chist pe un ovar.atunci i-a zis ginecologul ca nu e normal sa ai dureri.si cand vezi ca acestea persista trebuie mers de urgenta la ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nurofen plus sau Ibalgin forte.Ai auzit de ele? Si eu la fel procedez

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa-ti schimi dieta, sa mananci sanatos. Evita dulciurile si grasimea. In cazul meu a functionat.

| Lina_4661 a răspuns:

Incearca Ibuprom Max sau un doctor, totul va fi bine!

| Lina_4661 a răspuns:

Ibuprom Max trebuie sa ajute de dureri, insa in orice caz trebuie sa consulti un medic neaparat! totul va fi bine...