| LoOran_1745 a întrebat:

Am dureri menstruale groaznicecrying pastilele nu isi fac efectul! Niste leacuri babesti? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Anddrea a răspuns:

O sticla cu apa calda pe burta.
Si miscarea e buna sa stii.
Ai incercat No-spa sau Nurofen?

| Ancutsa a răspuns:

Buna, scumpo!
Asa patesc si eu de fiecare data. nici sa stau undeva nu pot.Plus ca ma enervez din orice si ma cert cu toti big grin.
Daca poti sta linistita, cu ceva cald la burta. ori pernute din alea speciale cu apa, ori o sticla ( cu apa calda ). Si te uiti la un film.
Pastilele o sa-si faca efectul, mai tarziu.Este foarte bun no-spa sau norofen.
Ai grija de tine! :*

| Aiicha a răspuns:

Incearca sa bei ceai de musetel sau o supa calda. Stai intinsa in pat si pune-ti pe burta o sticla de apa calda.Si incearca sa dormi, somnul ajuta mult!

| T30D0RA a răspuns:

Nurofenul nu-si face nici la mine efectul. Eu iau Advil inainte sa ma doara burta si n-am nicio problema toata ziua. big grin

| Slow a răspuns:

Si eu am fost (sunt) de multe ori in situatia ta. Mie de obicei cu nurofen imi trecea...
Daca ai ciclu abundent, este bine sa folosesti absorbante si nu tampoane. Toate activitatiile care pun in miscare toti muschii corpului (de exemplu inotul), pot contracara crampele menstruale. O alta metoda este si vindecarea prin sex (un orgasm poate reduce durerea menstruala si sa-i puna capat mai repede)-acum nu stiu cati ani ai.
Pentru viitor, poti incepe cu o dieta. In saptamana cand stii ca trebuie sa iti vina, mananca numai alimente sanatoase (vitaminele B, C si E-lactate, peste, carne, legume, cereale integrale, seminte, nuci, citrice si multe alte frcute, ardei si alte legume, uleiuri vegetale, oua, fasole...). De asemenea trebuie sa bei foarte multe lichide si sa eviti alimentele preparate cu faina alba, zahar sau grasimi saturate (nici eu nu ma prea pot tine de aceasta dieta, dar e bine daca ai manca mai multe fructe si ai renunta un pic la grasimi). In saptamana de dinaintea ciclui ajuta foarte mult si masajul spatelui si al abdomenului. Soldurile vin masate prin miscari ritmice dintr-o parte in alta. Pentru spate ai putea ruga pe altcineva- te ghemuiesti pe o parte si persoana respectiva sa iti faca cercuri cu palma pe shale in sens contrar acelor de ceas, in timp ce isi tine cealalta palma apasata bland pe abdomen. O baie calda de asemenea te-ar putea ajuta (sau iti pui o sticla cu apa calda pe burta, in timp ce stai intinsa pe pat). Alterneaza o compresa fierbinte pe abdomenul inferior timp de 2, 3 minute, cu una rece timp de o jumatate de minut (repeti asta de vreo 2, 3 ori). Exista si anumite puncte pe care le poti apasa (presopunctura contra problemelor menstruale): pentru durerea care incepe inaintea ciclului: punctul F3 (se afla in santul dintre primul si al doilea deget de la picior, pe fata labei piciorului), punctul Sp6 (aflat la patru degete deasupra osului interior al gleznei, in spatele tibiei- apesi ferm cu degetul mare timp de 2 minute, cu miscari circulare). Ar trebui totusi sa apelezi la medic, pentru ca poate fi vorba de chisturi pe ovare sau alte afectiuni, care trebuiesc tratate. De asemenea apeleaza la medic daca ai cicluri abundente sau neregulate (daca esti in primii ani de ciclu este ceva normal sa fie neregulat), durerea menstruala grava dureaza mai multe zile pe luna, ai sangerari intre cicluri.
Sper ca te-am ajutat si incearca sa faci macar jumate din ce ti-am scris, vei vedea ca te vei simti mai bine! :*

| Zumbalaarebeca a răspuns:

Sfatul lui Anddrea este foarte bun eu asa fac atunci cand am dureri, dar sa iti pui un prosop sau ceva inainte de a aseza sticla pe burta ca sa nu iti arzi pielia si apa sa nu fie fierbinte doar calda deoarece apa fierbinte strange sticla daca e din plastic, la mine nurofenul ajuta foarte mult!

| LoOran_1745 explică:

In urma cu 30 de minute am luat un nurofen, dar in zadarsad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu fa asta, leacuri... uita de ele! asteapta, asa are efectorganismul pana mai cresti un pic nu te grabi dupa catva timp nu vei mai avea durerihappy

| ellapyssy a răspuns:

Pai metoda cu sticla de apa calda cred ca o stii. te inteleg mai bine ca oricine...eu am niste dureri ingrozitoare, dar iau un plic de nimesil, imi pun o sticla de apa calda pe burtica sau perna electrica, si stau cu picioarele putin ridicate...adica imi pun o perna sau ceva sub picioare si stau cu ele stranse sau de obicei imi chem o prietena la mine si glumim, radem si mai uit de burta, dar mie asa imi trece cum ti-am spus mai devreme, dar iti dau un sfat:incearca sa te imbraci mai bine si mereu sa ai ceva cald la spate.si sa nu stai cu picioarele in apa rece.nu neaparat cand esti la menstruatie.si cand nu ai nimic si nu te doare, e mai bine.si inca un sfat:incearca un ecograf cand iti trece. sper sa te ajute! multa bafta

| JustAGirl_3031 a răspuns:

Poate te ajuta o sticla cu apa fierbinte pusa pe burta. Eventual, daca poti, fa exercitii fizice dar nu de cele care lucreaza cu abdomenul. Sper ca ti-am fost de ajutor:*

| teooana21 a răspuns:

Incearca un ceai de musetel sau unul de ghimbir.

| Selin_Narcysa_1993 a răspuns:

Ai chisturi și pe mine mă doare doar într-un punct in partea stângă și 3 chisturi mi-a găsit la ecograf. Ceai de coada șoricelului cât de fierbinte suporți si tinctură de gălbenele diluată cu apă.