| Ghita1998 a întrebat:

Am facut azi sex cu o prietena, 15 ani. In timpul contactului s-a rupt prezervativul, dar nu am ejaculat inauntru ci abia dupa 1-2 min de masturbare, afara. Are sanse sa ramana gravida de la picatura placerii? Am penetrat in jur de 3 minute fara sa stiu ca e rupt. Tin sa mentionez ca sambata/duminica i-a trecut ciclul.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic perioada cuprinsa intre prima zi de menstruatie (cand incepe ciclul menstrual) si pana in a 9-a sau a 10-a a ciclului menstrual, se considera ca fiind cu fertilitate foarte mica sau chiar nefertila. Din acest motiv chiar si in cazul in care sperma este ejaculata din greseala sau intentionat in vagin, (fiindca unii o fac deoarece teoretic se poate), probabilitatea de a se forma o sarcina este extrem de mica spre IMPOSIBILA. Cat priveste acel lichid preejeculator de care amintesti, nici nu are rost sa fie luat in considerare. In cazul in care aceasta a 3-a sau a 4-a zi "de dupa terminarea" menstruatiei (nu avem de unde sa stim cate zile dureaza menstruatia prietenei tale) se incadreaza in aceste prime 9-10 zile al ciclului menstrual si de asemenea fiindca nici sperma nu a ajuns in vagin, se poate considera ca formarea unei sarcini este cel putin teoretic (aproape) IMPOSIBILA.; D Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu este posibil sa fi ramas gravida.