| FaneBabanu240 a întrebat:

Salut, am avut si eu un eveniment nefericit cu prietena in timpul contactului sexual( s-a rupt prezervativul). Ma intrebam care-s sansele sa ramana gravida daca a luat pastila de a 2 a zi? Tin sa mentionez ca era a 3 a oara si nu prea mai avea ce sa iasa. O sarcina la varsta aceasta ar fi nedorita nediscutabil.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Oare cand veti reusi sa intelegeti ca pastila contraceptiva (de a 2-a zi) se foloseste numai in situatia in care actul sexual este intretinut in timpul PERIOADEI FERTILE si chiar si atunci numai in cazul in care a ajuns in mod sigur sperma in vagin, fiindca doar in acest caz formarea sarcinii devine posibila. Pentru a fi sigura si convinsa ca NU este folosita INUTIL/FARA ROST pastila contraceptiva, orice femeie responsabila prima data isi cumpara un test de fertilitate si ovolutie cum ar fi Barza care se vinde cu pretul de 16-21 de lei : https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/. Testului de fertilitate/ovulatie indica cu o precizie de peste 97-98% ca este IMPOSIBIL sa se formeze sarcina daca testul este NEGATIV si posibilitatea de a se forma sarcina daca rezultatul este POZITIV. Astfel femeia reuseste sa determine foarte precis daca in acel moment este in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual si NUMAI/DOAR in cazul in care testul de fertilitate este POZITIV va folosi in cunostinta de cauza pastila contraceptiva. In majoritatea cazurilor, pastila contraceptiva este eficienta intr-o proportie foarte mare cu cat este mai repede administrata, asa cum reiese si din urmatorul tabel :
- In timpul primelor 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%
In cazul in care din motive obiective sau subiective nu a putut fi folosita pastila contraceptiva Escapelle sau Postinor2, in primele 2 zile, atunci se recomanda sa fie folosita pastila avortiva ellaOne (de a 5-a zi). Multa sanatate!

| FaneBabanu240 explică (pentru corbulalbrosu):

Am folosit la recomandarea farmacistei EllaOne, ce scrie pe prospect este faptul ca acea pastila este un "contraceptiv de urgență" iar dmv spuneti ca este o pastila avortiva. Aici ma cam bagati putin in eroare.

4 răspunsuri:
| BuBBlesykeSs a răspuns:

Pai daca a luat pastila ce mai vrei?

| FaneBabanu240 explică (pentru BuBBlesykeSs):

Practic daca ar trebui sa-mi fac griji sau nu

| Cristitanase19 a răspuns:

Orice sarcina nedorita tot sarcina se numeste si ea incepe din momentul fecundarii dupa cum stim. Orice interventie umana asupra sarcinii cu scopul opririi/extirparii are efecte cat se poate de negative asupra mamei, tatalui si relatiei lor. Nu aduce nimic bun. In fond trebuie sa ne asumam raspunderea daca suntem barbati.