| RoxanaAndreeaBianca a întrebat:

Am facut-o cu prietenul meu neprotejat, după o oră am luat pastila de a doua zi, apoi după 10 ore, așa mi-a recomandat farmacista. El nu a lăsat în mine. Este posibil sa rămân însărcinată?
Rog părerea unui medic.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca in raspunsul meu initial aceasta fraza nu a fost scrisa gresit : "" se poate aprecia ca administrarea pastilei s-a facut FARA ROST, INUTIL se pare ca intr-un mod complet IRESPONSABIL."" Am fost practic convins ca administrarea celor 2 pastile s-a facut cu cateva zile inainte de data la care trebuia sa inceapa menstruatia. Repet din nou ca ai procedat cat se poate de gresit, iar acea farmacista de-adreptul IRESPONSABIL complet NEPROFESIONIST trebuia sa-si dea seama de inutilitatea pastilelor si deoarece stia si ea ca in lunile urmatoare aproape sigur vor urma efectele adverse dar acum este prea tarziu sa te lamentezi sau sa repari ceva, pur si simplu vei suporta urmarile. Din moment ce s-a pornit menstruatia poti fi absolut sigura ca NU A EXISTAT nicio clipa pericolul de a ramane insarcinata cu sau fara folosirea acelor pastile "blestemate". Poti fi linistita ca NU EXISTA nici cea mai mica posibilitate de sarcina. Multa sanatate.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la un medic.De ce mai intrebi aici?

| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila de a 2-a zi in mod normal nu se administreaza decat la recomandarea unui medic ginecolog care constata ca formarea unei sarcini este iminenta si doar prin folosirea pastilei se poate evita formarea sarcinii. Aceste pastile sunt niste "bombe" hormonale cu repercursiuni uneori foarte grave si de lunga durata (6-9 luni) poate chiar si peste 12 luni. In cazul in care totusi administrarea ei se impune eficienta este de peste 85% in primele 24 de ore si scade constant pana la 58% in a 3-a zi (dupa trecerea a 60 de ore). Deoarece o femeie poate ramane insarcinata doar daca era in perioada fertila in momentul sexului (nu ai specificat acest lucru) dar deoarece sperma nu a fost ejaculata in vagin, se poate aprecia ca administrarea pastilei s-a facut FARA ROST, INUTIL se pare ca intr-un mod complet IRESPONSABIL. De obicei dupa 4-7 zile de la administrare apare o slaba sangerarea de 2-3 zile, insa nu se produce in mod obligatoriu si nici in cazul tuturor femeilor. Insa in cazul in care totusi se produce nu trebuie confundata cu menstruatia deoarece nu reprezinta menstruatia normala. Adevarata menstruatie de regula se produce la data la care ar fi trebuit sa se produca in conditii normale. De regula se produc dereglari intense ale activitatii hormonale si din acest motiv s-ar putea ca aceasta experienta nefericita sa-ti fie invatatura de minte, cat si altor fete care vor citi acest comentariu pentru a nu proceda atat de iresponsabil pe viitor. Probabilitatea unei sarcini teoretic se poate considera ca fiind imposibila. Multa sanatate, fiindca vei avea nevoie de asa ceva pe viitor. Multa sanatate.

| AlexDkfy a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Exact cu spune prietenul de mai sus este adevarat pastila de a doua zi se da dupa niste analize si costa in jur de vreo 90 de lei (care sa face efectul) daca dupa ce ai luat pastila ti s-a facut rau inseamna ca ai luat-o degiaba daca nu tii s-a facut rau ai luat-o bine (faza e ca ca sa ramai insarcinata el trebuie sa o aiba la maxim inauntru si sa se relase) daca o faci neprotejat si el o scoate cu 5 secunde inainte sansele sa ramai sunt 10% sau mai putin daca se spala inainte de procedura laughing scuza-ti-mi gramatica de balta si cuvintele de strada...

| corbulalbrosu a răspuns:

Cand ai avut ultima menstruatie? Cand urma sa-ti inceapa viitoarea menstruatie?

| RoxanaAndreeaBianca explică (pentru corbulalbrosu):

Mi-a venit astăzi. Mai sunt riscuri?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru RoxanaAndreeaBianca):

Se pare ca in raspunsul meu initial aceasta fraza nu a fost scrisa gresit : "" se poate aprecia ca administrarea pastilei s-a facut FARA ROST, INUTIL se pare ca intr-un mod complet IRESPONSABIL."" Am fost practic convins ca administrarea celor 2 pastile s-a facut cu cateva zile inainte de data la care trebuia sa inceapa menstruatia. Repet din nou ca ai procedat cat se poate de gresit, iar acea farmacista de-adreptul IRESPONSABIL complet NEPROFESIONIST trebuia sa-si dea seama de inutilitatea pastilelor si deoarece stia si ea ca in lunile urmatoare aproape sigur vor urma efectele adverse dar acum este prea tarziu sa te lamentezi sau sa repari ceva, pur si simplu vei suporta urmarile. Din moment ce s-a pornit menstruatia poti fi absolut sigura ca NU A EXISTAT nicio clipa pericolul de a ramane insarcinata cu sau fara folosirea acelor pastile "blestemate". Poti fi linistita ca NU EXISTA nici cea mai mica posibilitate de sarcina. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Nu, daca nu a ejaculat in tine si ai luat si pastila de a doua zi.

| raluk27 a răspuns:

Pastila de a 2-a zi e o "bomba" hormonala, care se administreaza cel mult de 2 ori pe an.
Daca nu s-a produs ejacularea in interiorul vaginului, de ce-ai luat pastila? Si mai ales, de ce-ai luat doua? O sa-ti dereglezi menstruatia de n-o sa stii ce-i cu tine.

| ToKen a răspuns:

Daca vrei parerea unui medic, ar fi recomandat sa mergi la unul.

| BibiMilano a răspuns:

Daca nu a lasat in tine riscul de sarcina este mic!