| Clarissaaa a întrebat:

Am facut sex cu prietenul meu cu o saptamana inainte de ciclul menstrual si cu o zi înainte de acesta, apoi mi-a venit cand trebuia. A folosit prezervativ in ambele dati, dar e posibil sa se fi scurs putin ultima data, desi nu sunt sigura. Exista sanse sa raman însărcinată daca a folosit prezervativ si daca mi-a venit la timp ciclul? Si dupa cat timp de la această întâmplare as putea face un test de sarcina?

Răspuns Câştigător
| BryBard a răspuns:

E imposibil s-a ramai insarcinata indiferent ca esti in perioada fetila sau nu daca* ai intretinut relatii sexuale protejate(cu prezervativul). Daca era sa fie prezervativul deteriorat(ma refer la o ciupitura sau o gaurica cat de mica pe el, ajungea sa se rupa de tot, deci nu e in cazul tau). Testul de sarcina reprezinta cea mai ieftina si mai la indemana modalitate prin care afli intr-un timp scurt si cu o precizie mai mare de 90% daca esti insarcinata sau nu.

Aceasta metoda de testare a sarcinii poate fi aplicata oriunde deoarece ai nevoie doar de o proba de urina si functioneaza prin utilizarea unor substante (anticorpi monoclonali sau policlonali) ce se leaga de hCG, hormonul sarcinii - prezent in sange si in urina.

In cazul in care ai avut contacte sexuale neprotejate, trebuie sa stii ca spermatozoizii pot trai in vaginul tau chiar si 3-4 zile, de aceea recomandat este ca testul de sarcina sa fie facut abia la doua saptamani de la contactul sexual. Pentru a fi sigura de corectitudinea rezultatului, cel mai bine ar fi sa faci testul de sarcina la o saptamana dupa intarzierea menstruatiei. De asemenea, este indicat sa repeti testul si eventual sa mergi la un consult ginecologic, mai ales daca rezultatul este pozitiv.
sursa:qbebe.ro

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Jonas94 a răspuns:

Bună,
Tu probabil nu ai cunoștințe foarte bine aprofundate.
Deci ai menstruație, apoi perioadă fertilă, apoi dacă nu s-a fecundat ovulul din nou menstruație.
În cazul tău, tu, n-ai cum să fii gravidă, pentru că ai avut menstruație, după contactul sexul protejat.
Dacă era sarcină nu mai venea menstruația.
Stai chill, că ești ok.
O seară bună! big grin