| Sara2 a întrebat:

Am facut sex dupa menstruatie (a 5 zi din ziua in care mi-a venit) mi-a venit luna trecuta ciclu si luna asta nu, sunt deja 2 zile intarziere, testul a iesit negativ, oare sunt insarcinata? simt ca respir greu, alte simtome nu am nici greata nimic, sunt 2 luni de atunci

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil nu esti insarcinata, dar repeta testul daca ai facut doar unul. Intarzierea este inca mica, nu e cazul sa te gandesti neaparat la sarcina, dar nici n-o poti exclude complet (desi mi se pare putin probabil).

| blackangel72 a răspuns:

Buna,
Dupa cate stiu eu, la femei, ciclul menstrual - perioada intre menstruatii (ciclu menstrual normal dureaza de la 21 - 35 de zile, cel mai frecvent fiind intre 25-30 de zile.) se imparte astfel:
- Perioada I - primele ~10 zile dupa menstruatie - nu se ramane insarcinata, deoarece membrana uterului trebuie sa se regenereze;
- Perioada II - urmatoarele ~ 10 zile (adica 10 – 20 de zile) – este perioada optima pentru sarcina, este perioada de ovulatie (Uterul este pregatit pentru o posibila sarcina, iar invelisul sau membranos devine gros si moale);
- Perioada III - aproximativ 10 zile inainte de menstruatie nu se ramane insarcinata (Organismul realizeaza ca in uter nu creste nici un fat – ovulul nu a fost fertilizat de sperma unui barbat, aceasta membrana si ovulul sunt expulzate din corp prin vagin).

Obs.
Riscul pentru ca o femeie sa ramana insarcinata este mai mare in ziua ovulatiei si in cele 5 zile de dinaintea ei,

Pentru orice eventualitate, cat si pentru linistea ta, ar trebui sa consulti un medic ginecolog.