| Sturza_Adela_2000 a întrebat:

Am facut sex neprotejat dar nu si-a dat drumu, sunt sanse sa ramin insarcinata?
Plus la asta intii a curs lichidul preejaculator apoi mi-o bagat-o.

7 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca nu a ejaculat inauntru nu ramai bortoasa

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse sa ramai insarcinata, mai ales daca erai in perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea ca o femeie sa ramana insarcinata in urma unui contact sexual neprotejat dar cu ejaculare in exteriorul vaginului asa cum ai descris in intrebare depinde in primul rand de experienta sexuala a partenerului dar mai ales de capacitatea acestuia de a-si controla si retine ejacularea. Sansa de a se forma o sarcina teoretic este medie mai ales in cazul/situatia in care respectivul contact sexual a fost intretinut in PERIOADA FERTILA. Orice fata/femeie trebuie sa stie ca pentru a se forma o sarcina in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia trebuie sa fie obligatoriu in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2-) Printro anumita modalitate, indiferent care ar fi aceasta SPERMA trebuie sa intre, ajunga, obligatoriu IN VAGINUL EI (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si de acolo in trompele uterine. In concluzie pentru ca o femeia sa poata sa ramana insarcinata; IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA in mod obligatoriu in momentul producerii sexului si NEAPARAT SA PATRUNDA SPERMA IN VAGIN. Doar tu esti cea care stie exact in ce moment al ciclului menstrual erai in acel moment, deci doar tu esti cea care poate da raspunsul corect. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Am mari rezerve in privinta a ceea ce a curs in acea prima faza, deoarece de obicei lichidul preejeculator nu curge in cantitati pe care sa le vezi. Insa daca in schimb in loc de lichid preejeculator a fost vorba de sperma si nu a urinat inainte de a introduce penisul in vagin, intotdeauna in mod aproape sigur sperma ramasa in uretra se va scurge in vagin. Intro astfel de situatie daca sexul a avut loc in perioada fertila a ciclului menstrual, posibilitatea de a se naste o sarcina este foarte mare.

| Emilian65 a răspuns:

Daca dupa eliminarea lichidului preejaculator nu a ejaculat in tine nu poti ramane gravida.

| LoveTheWayYouLie1 a răspuns:

Da, este posibil.

| user999 a răspuns:

Atunci totul va fi bine! Nu te ingrijora