| viorelaaa a întrebat:

Am fost la ginecolog ca sa-mi prescrie anticonceptionale, dar m-a trimis la planificare.acolo nu mi-a facut niciun fel de analiza, si mi-a spus sa iau diane 35. M-am speriat cand am vazut cate reactii adverse pot fii.Intr-adevar,am senzatie de voma, dar nu asta e problema, ci ce parere aveti despre ele daca ati folosit? Adica sunt eficace pentru ptotectie? Eu am ales optiunea anticonceptionalelor pentru a ma proteja si fiindca am inteles ca ingrasa si eu cam as avea nevoie :-d

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Diane sunt foarte eficiente pentru protectie, dar nu sunt prea potrivite pentru contraceptie simpla (au doze mari de hormoni si se folosesc mai ales pentru tratamentul unor probleme ovariene). Cred ca e bine sa te duci la alt ginecolog, poate de luna urmatoarea iti schimba contraceptivele. Ele nu ingrasa, doar cresc pofta de mancare. Daca metabolismul tau este accelerat si esti slaba de la natura, n-ai sa te ingrasi de la ele.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ai dreptul, dar si datoria!, sa te duci si la alta consultatie, daca nu esti satisfacuta de prima! Din pacate, nu toti medicii sunt in toate clipele activitatii lor suficient de profesionisti si responsabili!

| catthshshshs a răspuns:

Eu sunt contra anticonceptionalelor!
Stiu, multe femei le folosesc, dar eu nu le-as folosi nici in ruptul capului. Organismul este inca tanar, nu ai nevoie de asa ceva. Un prezervativ este mai util, te protejeaza si de eventualele boli sau infectii. Nu iti distruge organismul cu asa ceva.

| kidulinha a răspuns:

Ma. Sunt bune dar nu pentru toate. Unele reactioneaza urat la ele. Anticonceptionalele nu se iau fara analizewinking Du-te la un cabinet privat ca astia de la planificare n-au treaba oh go on. Ti-a dat Diane 35 ca sa scape de tine. Astea sunt, in general, potrivite fiecarei ( nu chiar) femei... Adica cele mai uzuale, nu stiu cum sa-ti zic. Dar nu pentru toate femeile sunt bune.