| Alcyon a întrebat:

Am gasit acum cateva zile un articol interesant si cam ingrijorator, legat de anticonceptionale. Ce parere aveti de asta?

http://www.descopera.ro/......etatorilor

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este posibil ca hormonii artificiali suplimentari sa afecteze in timp functionarea sistemului endocrin si cerebral.Este cunoscut ca orice produs medical pe langa efectele benefice are si contraindicatii. Din acest motiv nu este recomandata folosirea de AC mai mult de 4-5 ani conform cercetatorilor.

2 răspunsuri:
| Rozella a răspuns:

Parerea mea e ca daca iei o data o pastila nu iti va afecta in mod ingrijorator nici o parte a creierului dar daca le folosesti in mod abuziv e logic sa iti afecteze anumite organe.

| LadyLilith a răspuns:

Da, interesant. Imediat nu ai voie sa iei nimic, sa nu mananci nimic, sa nu faci nimic ca ba cauzeaza cancer, ba iti face probleme la creier ba nu stiu ce faci. Nu zic ca au o influenta pozitiva, dar totusi. Si mamele noastre au luat si nu au nicio problema de la ele, sunt sanatoase si au avut grija sa nu faca mai multi copii decat pot creste. Eu nici nu citesc prostiile astea. or fi adevarate sau nu, si asa mori odata, si daca o sa ai vreo problema de sanatate si asa o sa ai.