| Marbella188 a întrebat:

Am gresit ca le-am spus parintilor despre primul contact sexual? s-a intamplat fara sa vreau, am 16 ani, el nu era iubitul meu. si nu puteam sa tin in mine, simteam ca asa e mai bine.
acum ma gandesc ca poate era mai bine sa nu le zic? ei nu au reactionat urat, nu m-au certat doar si-au cam pierdut increderea in mine..si acum incerc sa le-o recapat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU ai fi ajuns in situatia ta actuala daca ai fi procedat rational. Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma oricand, oricum, din orice sau practic chiar si...din nimic asa cum cred foarte multi. Fiecare fata sau femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul de a isi incepe viata sexuala, ar trebui sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul se produce intruna sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma si NU din lichidul preejeculator. 2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) intruna dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila. Daca ai fi stiut aceste lucruri ai fi fost scutita de toate neplacerile ce au urmat. Multa sanatate!

10 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Trebuie sa iti asumi raspunderea faptelor tale. E bine ca le-ai spus daca ai simtit nevoia asta, dar incearca sa cantaresti bine variantele de acum incolo. Ai grija ce faci si incearca sa le arati ca poti sa fii responsabila si ca pot avea incredere in tine in orice situatie.

| MihaiNicu23 a răspuns:

E normal sa fie suparati ca ai doar 16 ani, mai bine ca le-ai zis tu decat sa afle ei mai tarziu.

| Victoria18 a răspuns:

Trist ca ai ales sa iti pierzi virginitatea cu oricine. Cand vei intalni baiatul potrivit vei regreta ca nu i-ai oferit lui asta. Vor aparea resentimente pentru acel baiat cu care ti-ai pierdut-o. Il vei vedea de mana cu altcineva sau iti va zice ca noaptea cu tine, prima noapte, nu a insemnat nimic, si atunci te vei enerva si vei plange pentru ca i-ai oferit puritatea. Pacat ca din ce in ce mai multe fete se culca pentru prima data cu oricine. Te-ai lasat usor si sigur asta i-a creat acelui baiat impresia de fata usoara. Cea mai importanta calitate a unei fete e sa stii ca nu a fost cu toata lumea si nu va fi cu oricine.

| Marbella188 explică (pentru Victoria18):

Eu nu regret. adica nu simt nimic pentru acel baiat, nicinu am simtit, l-am placut atunci la inceput. dupa nu am mai vrut sa continuam pentru ca nu mi-as dori ceva cu el

| Jonas94 a răspuns (pentru Victoria18):

Mai termin-o cu figurile astea cu puritatea. Calitatea unei femei, nu se află în faptul că e virgină. Sunt multe alte chestii prin care o femeie poate fi evaluată, virginitatea este ultima chestie. Evident, mai sunt și indivizi care din cauza unui deficit de masculinitate și pricepere, caută virgine, pentru a le păcăli cu priceperea lor nemaipomenită la pat.

| Marbella188 explică:

Imi era frica de sarcina si alte cele

| Pool77 a răspuns (pentru Marbella188):

Si cu ce te ajutau ei? laughing

| Marbella188 explică (pentru corbulalbrosu):

Peste 10 zile de la contactul sexual mi-a venit menstruatia. eram in perioada fertila?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marbella188):

Pornirea menstruatiei reprezinta GARANTIA ca in proportie de peste 99, 9% in ciclul menstrual care s-a terminat (in momentul inceperii menstruatiei), NU s-a produs fecundarea OVULULUI si din acest motiv NU s-a format o sarcina. Este determinat stiintific in mod foarte précis ca OVULUL este eliberat din foliculul ovarian (ovar) cu FIX 14 zile inainte de data la care urmeaza sa inceapa menstruatia. De asemenea tot stiintific este determinat si faptul ca OVULUL este VIABIL (adica poate fi fecundat) o perioada de MAXIM 24 de ore de la producerea sa si in cazul in care in cele 24 de ore de viabilitate nu se produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid, OVULUL intra in ''moarte clinica'' se porneste un process de imbatranire si degenerare rapida si dupa alte 2-3 zile se destrama, dezintegreaza si pur si simplu dispare din uter cu circa 10-11 zile inainte de ziua pornirii efective a menstruatiei. Exact la fel s-a intamplat si in cazul tau, in ziua in care a fost intretinut sexul amintit, in uter NU a mai existat ovulul astfel ca a fost cu totul IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina...din nimic. Sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marbella188):

NU ai fi ajuns in situatia ta actuala daca ai fi procedat rational. Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma oricand, oricum, din orice sau practic chiar si...din nimic asa cum cred foarte multi. Fiecare fata sau femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul de a isi incepe viata sexuala, ar trebui sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul se produce intruna sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma si NU din lichidul preejeculator. 2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) intruna dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila. Daca ai fi stiut aceste lucruri ai fi fost scutita de toate neplacerile ce au urmat. Multa sanatate!

| Marbella188 explică:

11*