| adela55t a întrebat:

Am inceput viata sexuala acum 4 ani. Am avut 3 parteneri pana in momentul de fata, dar nu am avut orgasm cu nici unul. Practic eu nu stiu cum se simte un orgasm. De excitat ma excit, imi place, ma ud, si asta e tot. Am obtinut doar orgasme cu ajuorul clitorisului(prin stimularea acestui), dar orgasm vaginal nu am avut. Intrebarea mea e: de ce nu pot avea orgasm?

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Se pare ca nici unul din cei 3 nu a stiut si nici nu a avut rabdare suficienta cu tine, si nici nu te-a placut atat de mult incat sa isi fi dat silinta sa te faca sa te simti cat mai bine!
Este foarte important ca preludiul sa fie destul de lung, el sa te placa tare, sa te mangaie si sarute mult, si si tu sa te implici. Se pare de asemenea, ca nu prea ai citit mai nimic despre relatii si sex, din pacate.
Te excitai, iti placea, te udai si cam atat! Fara rabdare si stiinta, altruism si "orgoliu" de mascul cat de cat, nu prea poti ajunge la orgasm!
Orgasmul nu se obtine "automat", daca el intra si da-i si da-i!
Orgasmul este punctul cuminant al excitatiilor si senzatiilor complexe generate de toate atingerile, mangaierile, masajul, sarutarile, sexul oral facut finut in zona vulvei si mai ales asupra clitorisului, si a sanilor.
Orgasmul este o stare minunata, dar daca te concentrezi doar in a-l obtine, si nu te lasi in voia a tot ceea ce simti, nu prea ai sanse! Trebuie sa faci si sa percepi tot cu bucurie si maxim de relaxare!
Orgasmul este o posibilitate si un privilegiu, nicidecum o "obligatie".
Sunt femei care nu au avut niciodata orgasm, dar au trait frumos erotismul oferit, pentru ca nu toate persoanele sunt la fel de dotate senzitiv.
Dezmiarda-te singura inati, si vezi daca ajungi singura la orgasm clitoridian. Daca da, atunci va trebui sa il inveti pe urmatorul tau partener cum sa te stimuleze clitoridian in primul rand, si apoi, dupa ce intra in tine, sa nu se grabeasca, ci incet, si sa comunicati, si sa ii spui ce si cum simti, ca sa ai sanse sporite sa ajungi si tu la orgasm.
Daca totusi nu reusesti imediat, nu dispera! Unele ajung la orgasm dupa luni si luni de sex continuu, altele dupa 1 an sau 2, iar altele abia pe la 40 de ani, iar altele abia dupa intrarea in menopauza, cand scapa de stressul sarcinii si abia atunci se pot relaxa corespunzator!
Sa faci doar sex protejat si nu pe fuga.
Mai poti incerca sa bei un pahar de vin rosu, cu 20 de minute inainte de a incepe.
Success!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti avea orgasme pentru ca: cei cu care ai avut sex nu i-a interesat sa te satisfaca ori nu au stiut cum sa te satisfaca. Orgasmele vaginale se obtin foarte greu si doar de cei bine dotati, care stiu si ce trebuie sa faca.

| corbulalbrosu a răspuns:

O posibila explicatie ar putea fi data de numarul si distributia senzorilor de placere din mucoasa vaginala care s-ar putea sa fie ori foarte putini, sau chiar sa lipseasca cu desavarsire. Din acest motiv de fiecare data cand vei mai intretine acte sexuale, ar trebui sa-ti fie excitat clitorisul in mod obligatoriu concomitent cu miscarile de penetrarea si astfel s-ar putea ca prin excitarea combinata sa se declanseze orgasmul. Incearca si mult succes!

| Emilian65 a răspuns:

Pentru ca partenerii tai nu au avut tactica si rabdare cu tine sa ajungi si tu la orgasm vaginal.

| vocea a răspuns:

Nu ai intalnit barbatul potrivit nu a stiut ce sa iti faca si cum sa iti faca, trebuie sa gasesti un barbat care sa aiba rabdare cu tine si sa termine dupa ce ai un orgasm vaginal, este minunat asa mi -au spus fostele si se vedea fiindca uda tot patul, te pot ajuta cu m-ai multe sfaturi in privat desigur iti poti pastra anonimatul

| seth2016 a răspuns:

>> cu ajutorul clitorisului

Pai asta e solutia. Vezi aici pozitii recomandate:
http://www.womenshealthmag.com/sex-and-love/clit-stimulating-sex-positions

| Nimeni10 a răspuns:

Intrebari de copii mici.

| Axde a răspuns:

Nu ai avut parteneri priceputi si poate nici tu nu te concentrai destul, adica sa fii acolo cu mintea.
Eu cred ca e mai usor de obtinut cand cei doi parteneri se iubesc.