| alorap a întrebat:

Am intrebat pe cineva asta si mi-a dat cu praf de mers asa ca va intreb pe toti. Ce inseamna in ziua de azi sa fi femeie sau feminina? Vad ca toata lumea stie cum trebuie sa se comporte un baiat / barbat dar toata lumea isi pierde vocea cand vine vorba de fete / femei. De ce se intampla asta? Cum am zis mai sus, am intrebat pe cineva care "stie" tot ce trebuie sa faca un barbat pentru o femeie dar cand am intrebat-o daca stie ce trebuie sa faca o femeie mi-a dat cu praf de mers. Foarte ciudat. Mi-a raspuns de parca as fi vorbit urat. Sa nu spuneti ca mint, aici e mica conversatie

http://www.tpu.ro/......e-bage-in/

Nu si-a pierdut vocea cand a trebuit sa faca misto de sexul masculin ca sunt asa si asa si asa dar cand vine vorba de genul ei, pauza. Saraca fata.

2 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Sa fi feminina inseamna ca trebuie sa fi finuta, manierata, curata si ingrijita, cuminte si cu minte happy etc.etc.
Unele stau in umbra fiindca nu-si doresc sa se remarce desi ar avea cu ce, asteapta sau lasa barbatul sa faca primul pas, sa ia decizii, dar sunt si femei care dau cu pumnu in masa, intr-un restaurant se aud peste toti de la masa, au niste complexe si nu stiu cum sa iasa altfel in evidenta. Daca frumusetea sau capul nu le ajuta, nici un talent mai deosebit nu au, se apuca si dau din gura si striga si vorbesc tare si mult si bineinteles acele femei sunt evitate de toti.
Dar stii si tu ca sunt si barbati badarani, ciobani, flegmeaza pe strada, fluiera dupa una alta, etc.
Suntem diferiti cu totii, educati sau needucati, nu poti defini conceputl de barbat/femeie fiindca fiecare intelege ce vrea si ce a priceput.

| alexandru0sorin a răspuns:

Man in opinea mnea aici tu intrebi despre fenomene socioculturale anume despre "cum se asteapta societatea de la o femeie sa se comporte,.

adevarult este ca raspunsul difera mult din punctul de vedere din care privesti aceasta probleme: in zone diferite ale globului te astepti la alte lucruri din partea genurilor. unii zic ca e feminin "sa fi manierata, sa vorbesti frumos, sa fi gingasa si plapanda ca un ghiocel" dar in opinia mea nu asta inseamna cu adearat sa fii femei. exista de ex societati precum ce vietnameza unde femeile sunt badarane, violente, autoritare si iau deciziile in societate si familie, iar barbatii sunt mai firavi si ascultatori si tacuti. totul depinde de perspectiva.

daca vrei sa stii exact cum sunt consierate traditional femeile in Romania aici e vorba clar despre o societate in principal patriarhala. barbatii iau deciziile. barbatii aduc bani in casa, barbatii ies si se distreaza, femeile stau in banca lor, cresc copii, ingrijesc casa.

ca atare aici femininul este conceput ca fiind linistit, submisiv, vulnerabil, firav, dar deopotriva datorita faptului ca isi cresc familia sunt asertive, primitoare, prietenoase, tandre. in fine e o chestie complicata degeaba stii cum e considerata feminitatea daca nu stii motivele pentru care e consierata asa inopinea mea