| oxigen a întrebat:

Am luat Rigevidon 21+7 din prima zi a ciclului si in ziua 24 mi-a venit ciclul...adica azi...desi nu terminasem pastilele cu fier.
Intrebarea mea este daca azi iau prima pastila de Rigevion (folie noua).
Azi din intamplare am facut si dragoste...era perioada fertila?
Trebuie sa vb cu un doctor... dar pana atunci HELP ME

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu s-a intamplat nimic deosebit. Asa e normal sa se intampla, ciclul iti vine in perioada in care iei pastilutele fara hormoni (ale din +7). Continua sa iei pastilele pana le termini, apoi in ziua urmatoare incepe o noua folie. Stiu ca nu va mai fi in prima zi de sangerare, asta e valabil doar in prima luna. Trebuie sa le iei mereu incepanad din aceeasi zi a saptamanii.
Stii cum va fi de acum inainte? Vei incepe pastilele din aceeasi zi a saptamanii, ciclul iti va veni in fiecare luna la pastila 24 (exact la 28 de zile) si se va termina cand incepi o noua folie.
Deci, in concluzei: nu incepe azi o noua folie. Termin-o in mod normal pe prima si apoi continua cu urmatoarea folie. Ai fost protejata si in aceasta perioada, nu exista perioada fertila cand iei contraceptive orale corect.
Poti merge la doctor, nu-ti strica, dar sa stii ca daca citeai cu atentie prospectul ai fi vazut ca asa e normal sa se intample. Practic in prima luna cu anticonceptionale, durata intre doua sangerari e mai mica, apoi titul se regleaza, durata fiind fix 28 de zile.

9 răspunsuri:
| katia257 a răspuns:

Eu iau rigevidon de 4 ani. la a doua pastila maro imi vine ciclul si ma tine pana la penultima. le iau normal, la rand, nu tin cont ca mi-a venit sau nu. oricum vine intotdeauna in aceeasi zi, dimineata si ma atentioneaza usor ovarele. happy nu te panica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal sa iti vina in timp ce iei alea cu fier, iale in continuare pana ce le termini apoi incepi alta tableta. Poti face dragoste dupa prima pastila alba fara nici o grija...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te speria chiar daca ti a venit ciclu le iei in continuare pastilele cu fier pana le termini, incepi blisterul nou in aceiasi zi cand ti a venit ciclu luna trecuta,, adica dupa exact4 saptamani, si tot asa,,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o ontrebare aseara am facut diaree si iau regividon21+7 si ieri am inceput prima pastila rosie ce se intampla daca am facut diaree nu isi mai fac efectul? rasp va rog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o nelamurire mare,, iau regividon 21+7 si aseara am facut diaree ieri am inceput pastilele rosii si apoi am facut diaree ce se intampla isi mai fac efectul,, dar cand iau pastilele rosii pot avea si contact sexual?
raspuns uragent va rog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iau regividon de 5 ani si acum am 2 luni in care nu mai imi vine ciclul.raspundeti va rog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are ceva daca eu nu iau pe cele maro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ok.asa trebuie sa vina.nu e perioada fertila acum.stai linistita
continui un nou blister dupa ce termini cu fierul

| oxigen explică:

Ieri nu am stiu ce sa fac si am luat prima pastila de Rigevidon...intrasem in panica...
Deci in seara asta iau una din folia veche cu fier.azi fiind a doua zi de ciclu... si cand se termina complet incep o folie noua?