| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de parerea vostra, mai e oare ceva de facut? se mai pot schimba cumva lucrurile? sau este totul pierdut?

Povestea mea:

Am avut o relatie de cam o saptamana cu un baiat pe care-l cunosteam de vreo 5 ani.Eu am 19 ani el are vreo 23.Mentionez ca el tocmai se intorsasa din Marea Britanie.Pe data de 22 dec am vorbit la telefon cateva ore si a 2-a zi eu si mama ne-am dus la el.(mamele nostre sunt/erau prietene de vreo 6 ani). Cand m-am dus acolo am vb si am acceptat sa am o relatie cu el. A 2-a zi el insa a plecat la tara la bunicii sai.Astfel nu am reusit sa ne petrecem Craciunul impreuna.Insa in acest timp am vorbit destul de mult. S-a intors in ziua de revelion.Revelionul dorisem sa-l facem impreuna care de altfel din diverse motive nu l-am facut.Pe data de 2 ian, m-am dus din nou la el cu mama fiind chemata acolo de sora sa.Am vorbit si s-au intamplat anumite gesturi ca intre prieteni:saruturi, atingeri etc. A 2-a zi el trebuie teoretic sa vina la mine, lucru care nu s-a intamplat. L-am sunat de nenumarate ori si nu mi-a raspuns de vreo 3 ori dandu-mi chiar ocupat. Apoi spre seara intr-un tarziu mi-a trimis un sms in care scria: "cred ca nu ne potrivim". Am ramas masca, nu ma asteptam la asa ceva si i-am trimis mesaj "adica pui capat la tot si de aceea nu rasp la tel?" si mi-a rasp "exact."Asta a fost tot in acea zis, practic nu intelegeam nimic. A doua zi am vb putin prin mesaje si seara m-a sunat.In acea convorbire m-a facut sa cred ca pusasa capat pentru ca ii zisam sa vb la mine.Am lasat totul asa, la cerera lui am acceptat sa ramane amici, desi eram constienta ca simt cu totul altceva pentru el.Cateva zile nici unul dintre noi nu a mai dat niciun semn de viata.In aceasta seara insa m-a sunat si mi-a spus ca se reintorce in Marea Britanie pentru ca nu mai are pentru ce sa ramana in Romania.Nu mi-a venit sa cred, parca mi s-a cutremurat pamantul sub picioare.Am vorbit diverse lucruri, despre ce s-a intamplat si practic am inteles totul in aceasta seara.In toata aceasta poveste se pare ca eu sunt cea care a gresit.si poate ca asa si este.Aik nu stiu cum dar se pare ca el a aflat ca eu i-am povestit mamei ce am vb cu el la tel, ma rog am facut asta pentru ca am fost de multe ori dezamagita in viata si am dorit o parere insa el a interpretat lucrurile altfel.Mentionez ca in orele pe care le-am vb cu el la tel am vb diferse lucruri chiar si intimitati. el aflat ca nu mai sunt virgina (si acest lucru are o alta poveste mai naspa care ma face sa ma judec si sa altfel). Si in anumite momente ale intalnirilor nostre eu l-am cam respis adica intr-un timp il sarutam apoi nu o mai facem si nu ii permiteam sa ma atinga in anumite zone.Nush el acum are impresia ca nu am tinut la el, sa sunt o pers rece si nu stiu.Idee e ca eu tin enorm la el, chiar il iubesc si as face orice pentru el chiar si in acest moment.Chiar mi-as dori sa pot da timpul inapoi sa nu mai fac acea greseala. Faptul ca pleaca din romania poate pentru totdeauna ma face sa ma simt jalnic, parca sa termina lumea.nu stiu este un gol in mine. Mi-as dori sa pot sa fac ceva sa nu mai plece pentru ca chiar il iubesc crying Insa acele gesturi ale mele l-au departat de mine, desi l-am respins atunci pentru ca simteam o emotie ce nu o simtisem cu nimeni si nu stiam ce e cu mine, insa nu stiu nu pot sa-i zic asta.Adica il iubesc, si de fapt nu l-am respins insa el asa a interpretat. El chiar mi-a dorit sa am parte de o viata fericita si eu de asemenea lui. A ramas ca mai vb maine.Astazi am vb ca intotdeauna diverse lucruri, nu stiu ma face sa ma simt eu, poate speciala prin felul sau de a fi si faptul ca luni seara pleca ma face sa ma simt f prost.As vrea sa nu plece, sa pot sa-i spun ca-l iubesc, mi-as dori sa mai existe o sansa sa pot sa-l opresc dar nu stiu cred ca nu este posibil asa ceva.
Stiu ca am scris f mult insa chiar am nevoie de o parere. Ce as putea sa mai fac? chiar s-a terminat totul?

Răspuns Câştigător
| AlinaaAli a răspuns:

Uite! eu iti spun ce cred! poate o sa doara dar e si asta o idee! bun, daca el avea planuit sa plece inapoi chiar inainte sa vina acasa? si s-a gandit ca daca tot vine acasa macar sa aiba si el o fata cu care sa se culce si sa se distreze i apoi pleaca! si cum tu l-ai respins si nu i-ai dat ce ia trebuit normal ca nu mai avea nevoie de tine! la asta nu te-ai gandit?
eu zic sa ii spui tot ce simti, exact asa cum ne-ai zis noua si o sa vada ca tot ce ai facut nu ai facut cu rautate! macar sa il miste un pic i sa sse simta ca un gunoi pentru ca ti-a dat sperante si ca te face sa suferi!
si inca ceva! un baiat la 23 de ani cand iubeste sau tine la cineva, nu se supara pentru ca tu ai vb cu mama ta despre ce ati vb voi, hai sa fim seriosioh go on
spuunei prin cateva mesaje tot ce simti si vezi ce iti spune!
si apoi nu ai altceva de facut decat sa il uiti si sa nu mai ai incredere in orice baiat care iti iese in calewinking

21 răspunsuri:
| maniunika a răspuns:

Draga mea...Nu lua totul atit de serios.Sa-ti spun sincer, am impresia ca el doar a vrut sa se foloseasca de tine (in special dupa ce ati vb ca tu deacum ai avut relatie), dar faptul ca el a aaflat ca tu vb cu mamica ta de toate l-a speriat!
Nu merita sa suferi din cauza lui! Uite-te in jurul tau...sunt o multime de baieti draguti care merita atentia ta! Flirteaza.acum e timpul de distractie! La 19 ani totul doar se incepe!

| Adella92 a răspuns (pentru maniunika):

Nu stiu el la telefon mi-a zis ca l-a deranjat pentru ca daca acum ii ziceam mamei tot as fi facut mereu asa si apoi relatia o aveam cu el nu cu mama.aici oarecum are dreptate insa nu stiu ce sa zic.Da stiu ca acum la 19 incepe viata insa eu nu sunt genul care sa-i plac flirtul si altele.de obicei cam iau totul in serios, si nu stiu ce sa fac sau poate ca nu mai e nimic de facut dupa cum stau lucrurile, il iubesc si asta stiu ca nu poate schimba totul insa daca lucrurile se sfarsesc asa poate ca nu-mi va ramane decat sa incerc sa uit.

| maniunika a răspuns (pentru Adella92):

Te inteleg.am avut si eu asemenea situatii...
El ti-a vb de sentimentele lui?

| Adella92 a răspuns (pentru maniunika):

Acum nu.nici eu nu am spus ce simt (adica ca il iubesc ca inca tin la el). Insa in ziua de Craciun mi-a vorbit la telefon ca tine la mine ca ma iubeste incercand in fel si chip sa se exprime, si fata in fata a incercat sa-mi zica ca tine la mine desi nu f direct.Insa acum sunt foarte confuza si nu stiu ce sa mai cred.adica daca chiar a tinut la mine cum zicea sau a fost vorbe.Insa felul sau de a vorbi cu mine la tel nu s-a schimbat de loc e acelasi vb la fel de frumos si pare aceeasi pers in care chir iti vine sa ai incredere.Chair nu stiu daca mai pot face ceva luand in considerare situatia existenta

| maniunika a răspuns (pentru Adella92):

Nustiu ce sa-ti spun concret!
Din aceasta situatie creata cred ca numai el te poate scoate! Adica daca simte ceva la tine, atunci el va lupta pentru VOI (ceea ce-ti doresc ), iar daca nu vei vedea din partea lui nimic...atunci vei fi nevoita sa-l uiti!

| Adella92 a răspuns (pentru maniunika):

Pai cred ca va pleca ca are totul planuit.Luni seara pleca si data fiind situatia nu am decat sa incerc sa-l uit pentru ca nu cred ca mai pot face ceva.

| Adella92 a răspuns (pentru AlinaaAli):

Da m-am gandit si la chestia ca a dorit doar sa se foloseasca de mine.Sa mi-a dat doar sperante insa nu stiu ce sa cred.Cand vorbesc cu el pare f dulce si ma intelege.e primul baiat cu care am vorbit asa deschis si care m-a inteles.Chiar nu stiu ce sa cred,o sa incerc sa vb maine cu el, poate chiar nu mai am nimic de pierdut desi sunt foarte convinsa ca va pleca pentru ca el acolo are o identitate, o locuinta practic in acesti 2-3 ani in care a stat in Marea Britanie s-a stabilit acolo.Inca nu stie ce va face ar vrea sa se stabileasca acolo...sau sa se intoarca in vreo 5 ani.Insa iti dai seama lucrurile se schimba intr-o zi darmite in atatia ani.El este de parere ca in Romania nu se merita.Chiar nu stiu ce as putea face si care ar fi decizia cea mai corecta.

| AlinaaAli a răspuns (pentru Adella92):

Eu asta cred,iti spun sincer! ca a vrut sa se distreze doar cat a stat aici! daca are acolo un servici si casa era clar ca pleaca inapoiwinking
cat despre fptul ca te-a inteles si a vb cu tine f dulce si etc,trebuie sa te gandesti ca e umblat si ca are o varsta,stie cum sa prosteasca o fatawinking
sper sa nu fie asa cum zic eu! dar ceva ma face sa cred din povestea ta ca e cam asa!
vb maine cu el, oricum nu mai ai nimic de pierdut si vezi cam ce zice! spune-i tot ce simti si daca vezi ca ii este indiferent, tragei vreo doua pale zi ca e un gunoi si lasa-l sa plece!
mai sunt si alti baieti!winking
o sa il uiti! nu cred ca intr-o saptamana ai ajuns sa il iubesti asa mult! asa ca o sa iti treaca! o sa te obiisnuiesti cu ideea si o sa vezi ca il uiti repedewinking

| Adella92 a răspuns (pentru AlinaaAli):

Da din ce imi povesti acolo are un job bine platit.Insa si azi la telefon cand il intrebai dc a zis ca ar fi ramas pentru mine in romania...imi zisa ca are prieteni aici si ar fi avut unde lucra (mentionez ca pasiunea lui este vanatoarea ) si din aceasta pasiune dorea sa isi faca job in Romania, cel putin asa sustine si sutinea.Da sunt convinsa ca poate usor sa prosteasca fete insa nu pot intelege totusi dc se comporta asa.sa dea sfaturi bune, sa fie bun ascultator si sa stie cand sa vb. Da stiu ca in timp il voi uita...asa sper si cred.

| AlinaaAli a răspuns (pentru Adella92):

Ehh macar esti optimistatongue
la varsta ta cred ca intelegi destul de bine ca nu trebuie s stai si sa plangi dupa el!
fiecare am avut dezamagiri in dragoste si am tras la plansete si nu am dormit noptile dar nu merita sa iti pierzi timpul suferind dupa el! de unde esti?big grin

| Adella92 a răspuns (pentru AlinaaAli):

Asa este nu este prima dezamagire si poate nici ultima...asa ne e dat noua fetele sa plangem pentru cine nu merita.
sunt din Craiova u?

| AlinaaAli a răspuns (pentru Adella92):

Oradea! nu stiu dc mi s-a parut ca ai scris unele cuvinte asa ca o ardeleancatongue
ma gandeam ca esti din zonatongue
lasa.trece,poate ai mai plans dupa vreunu si a trecut, si poate o sa mai plangi pana apare printutongue
si eu am plans dupa 2big grin so acum am o relatie de 3 ani jumate si e super! nu cred ca o sa mai plang vreodatabatting eyelashes
fi tare si fi optimista! dupa e pleaca iesi in club sau pe afara si incearca sa cunosti pe altcineva, cui pe cui se scoatetongue
sau daca crezi ca iti e mai bine singura stai asa o perioada!

| Adella92 a răspuns (pentru AlinaaAli):

Aa nu sunt 100% olteanca laughing si mersi...ma bucur pentru tine.E greu sa gasesti pers potrivita pentru eu una am ajuns la concluzia ca toti baieti sunt la fel, cum zicea o prietena de-a mea din buzau "baieti au mintea si inima in pantaloni".Dar asta trec eu si peste asta daca e nevoie.

| AlinaaAli a răspuns (pentru Adella92):

Clar! stii cum e? fiecare il avem pus deoparte pe al nostru! nu trebuie s il cautam cu disperare sau sa ne plangem de mila! cand e sa vina, vine!

| Adella92 a răspuns (pentru AlinaaAli):

Da asa se spune.insa nici nu stiu daca sa mai cred in asta sau nu.Mereu am crezut ca viata e "roz" adica frumoasa si toata lumea poate fi very happy.Dar de ce timpul trece imi dau seama ca e total invers adica plina de suferinta si trebuie sa lupti din raspuderi pentru ce iti doresti.

| AlinaaAli a răspuns (pentru Adella92):

Mda! intr-adecar ciata nu e intotdeuna roz dar daca suntem optimisti si luptam pentru ceea ce vrem si nu ne dam batuti dupa un esec o sa fie totul asa cum vrem noi!
mi-am dat si eu seama tot asa cu cat eram mai mare ca nu e totul cum credeam eu si ca trebuie sa lupti in viata ca sa te descurci si ca sa fie totul asa cum vreau eu!
nu e neaparat plina de suferinta viata asta, trebuie doar sa stim noi ce sa facem cu ea! pe data viitoare o sa stii si tu cum sa procedezi cu un baiat si sa nu mai crezi asa in el!
o sa foe totul roz dar mai incolo pentru ca acum esti la varsta la care te doare orice!

| Adella92 a răspuns (pentru AlinaaAli):

Da si mereu a durut poate si pentru simplu fapt ca sunt o fire credula si sensibila.Acum daca va pleca asta e Dumnezeu stie cel mai bine ce va fi. Oricum in prezent vreau sa-mi termin liceul sa dau si sa iau bacul in vara apoi voi mai vedea ce imi mai rezerva viata.

| AlinaaAli a răspuns (pentru Adella92):

Pai succes la bac atunci!tongue
foarte bine ca gandesti asa!winking
lasa lucrurile sa mearga de la sine si o sa fie mai bine, nu forta nimic!
eu ma pun la somn! daca vrei sa mai vb maine sau altadata sa imi spui ce ai rezolvat baga id alinalazea75
noapte buna! si bafta mainetongue

| Adella92 a răspuns (pentru AlinaaAli):

Multumesc frumos cu siguranta va voi anunta cum vor ramane lucrurile desi sunt convinsa ca fiecare o va lua pe drumul sau.

| AlinaaAli a răspuns (pentru Adella92):

Uite! eu iti spun ce cred! poate o sa doara dar e si asta o idee! bun, daca el avea planuit sa plece inapoi chiar inainte sa vina acasa? si s-a gandit ca daca tot vine acasa macar sa aiba si el o fata cu care sa se culce si sa se distreze i apoi pleaca! si cum tu l-ai respins si nu i-ai dat ce ia trebuit normal ca nu mai avea nevoie de tine! la asta nu te-ai gandit?
eu zic sa ii spui tot ce simti, exact asa cum ne-ai zis noua si o sa vada ca tot ce ai facut nu ai facut cu rautate! macar sa il miste un pic i sa sse simta ca un gunoi pentru ca ti-a dat sperante si ca te face sa suferi!
si inca ceva! un baiat la 23 de ani cand iubeste sau tine la cineva, nu se supara pentru ca tu ai vb cu mama ta despre ce ati vb voi, hai sa fim seriosioh go on
spuunei prin cateva mesaje tot ce simti si vezi ce iti spune!
si apoi nu ai altceva de facut decat sa il uiti si sa nu mai ai incredere in orice baiat care iti iese in calewinking

| Adella92 a răspuns:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru ajutor.va raman indatorata.Insa alina chiar ai avut dreptate.Pana la urma nu am mai vb cu el pentru ca nu a sunat si eu nu prea sunt genul care sa stau sa sun toat ziua baieti.Asa din toate parerile si sfaturile pe care le-am primit in aceste zile am tras singura concluzia si mi-am dat seama ca pana la urma poate chiar nu ma merita si e mai bine asa intr-un fel.Asa a fost sa fie.asta e! Viata merge inainte! Multumesc tuturor.

| melissa99 a răspuns:

Spune-i ce simti egal... daca pleaca macar sa plece cu un sentiment de regret...nu cred ca mai ai cv de pierdut Bafta!