| silvia_6803 a întrebat:

Am nevoie de sfaturile voastre pentru a lua o decizie. Iubitul meu de la o vreme vorbeste foarte vulgar lucru care nu s-a intamplat niciodata.I-am zis sa numai vorbeasca urat ca nu ii permit si ca nici eu nu folosesc asemenea expresii si sa vorbeasca asa cu altcineva.El imi zice ca vorbeste cum vrea el ca nu pot eu sa ii impun cum sa vorbeasca.I-am zis ca se poate abtine cand vorbeste cu mine, dar el a zis ca nu vrea. O a 2 problema ar fi faptul ca face lucrurile numai ca sa ma enerveze pe mine. numai din ambitie asta spunandu-mi-o chiar el, el nu stie sa fie egal intr-o relatie, el se intrece cu mine.Si o a 3 problema ar fi faptul ca i-am zis ca nu ma mai culc cu el, pentru ca noi numai avem si noi viata, de la un timp stam numai acasa, el nu vrea sa iasa in oras ca nu are ce face, nu are ce sa bea, sa manance pe unde sa se plimbe, ca i s-a luat sa faca aceleasi lucruri.Eu i-am zis da ce numai sa te culci sti si sa stai acasa? Va rog sa imi ziceti cum sa procedez am nevoie de putin ajutor.

Răspuns Câştigător
| tubica a răspuns:

Huuu...pai e grava treaba.Eu zic ca el nu tine la tine indeajuns daca face asa. Daca te-ar iubi si te-ar respecta cu adevarat ar face ceva ca sa-ti faca pe plac. Daca nu mai vrea sa-ti faca pe plac inseamna ca nu te iubeste.Eu cred ca la inceput s-a strofocat cat de cat sa te impresioneze si sa te cucereasca. Dupa ce te-a obtinut nu-i mai pasa. Faptul ca se plictiseste sa iasa cu tine in oras inseamna ca numai are nimic nou de oferit.O relatie nu trebuie sa fie monotona ci diversificata si interesanta.Eu nicicum nu vad bine relatia asta.Nu e sanatoasa si nici frumoasa din moment ce se comporta asa cu tine.Eu in locul tau i-as spune sa luam o pauza.Sa-l sperii un pic cu asta sa vezi cum reactioneaza.Sa-i spui ca nu esti sigura daca mai vrei sa fii cu el avand in vedere ca face asa cu tine.Ca meriti mai mult decat atat.Nu trebuie sa te multumesti cu doar atat. Daca te iubeste cu adevarat sa-ti demonstreze prin lupta, rabdare si prin straduinta. Daca va zice "ok, sa numai luam nicio pauza ci sa terminam daca tu asa simti" atunci inseamna ca nu e dispus sa lupte pentru tine.Nu te merita.

Si oricum, de ce ar trebui sa te multumesti cu atata? sunt atatia baieti in lumea asta care au mult mai mult de oferit decat tipul asta.Baietii se comporta asa cu noi fiindca noi lasam si ca ii acceptam si asa cum sunt ei, cu bune si cu rele.Eu nu zic sa nu luptati pentru relatia voastra dar vad ca mai mult tu lupti, el mai putin sau poate chiar deloc. Daca lui ii este atat de indiferent atunci tu de ce sa te chinui? fi si tu indiferenta.

Nu te lasa.Nu esti tu nevoita sa-i accepti toanele si defectele atata timp cat pe tine te deranjeaza.Ca pana la urma nu sunteti casatoriti.winking

Succes!

7 răspunsuri:
| melena a răspuns:

Iti zic din experienta si din multe alte exemple din viata reala pe care le stiu cu certitudine ca asta e inceputul unei degradari extrem de serioase a relatiei. Iti sugerez o pauza, pana sa-si puna el ordine in ganduri. Vorbeste serios cu el si spune-i despre problemele care ni le-ai enumerat noua. Daca nu e de acord cu pauza propusa sau daca nu iti promite ca o sa se schimbe ( nu sa incerce )e mai bine o ruptura. Doare... tare. Dar nu cred ca mai tarziu in viitor te vezi facand aceleasi lucruri: mancat, dormit, munca, acasa, spalat, calcat, sex dormit si apoi din nou aceleasi lucruri. Gandeste-te foarte bine la ce e mai bine pentru tine

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Poate o despartire demporara sau chiar definitiva o sa te ajute. Poate s-a plictisit de tine sau de fapt nu te iubea si s-a combinat cu tine doar pentru sex

| AiEnmaYuuki a răspuns:

Sincer e posibil ca el sa treaca printr-o perioada grea, sau pur si simplu s-a aturat de viata si de toate din jurul lui.Dar daca nici cu tine nu vrea sa vorbeasca asta ar reprezenta o mare problema. Daca deja ai incercat sa-l intrebi ce e si nu ti-a dat un raspuns concret ti-as recomanda sa te gandesti bine ce vrei si ce crezi ca mai poti obtine de la aceasta relatie.Intr-o relatie importanta e egalitatea, comunicarea si intelegerea, care cred ca s-au pierdut la voi.Nu pot sa-ti spun ce sa faci pentru ca raspunsul se afla in inima ta. Dupa lucrurile ce ti le-am scris mai sus incearca sa iei o decizie corecta. Sper ca ti se va rezolva problema.Mult noroc:*

| AtashiNoBakaDesu a răspuns:

Urata situatie...
Chiar nu stiu ce sa ii faci. Daca te tot certi cu el, nu e nici asa bine.
Eu zic sa ii propui o pauza in relatie. Si spune-i si motivul. Poate se va gandi mai bine la ce a facut, si cand va impacati va fi mai bine.
Si daca nu se poarta mai bine, eu zic ca nu te merita. Sunt foarte multi baieti de treaba in lume, si sunt sigura ca poti gasi unul potrivit pentru tine.
Nu vreau sa te supar, dar nu vad ceva de viitor in relatia cu un astfel de tip. straight face

| Nicux1 a răspuns:

Daca are un comportament vulgar trebuie sa te desparti neaparat de el, deoarece din ce ne-ai zis tu, el are apucaturi proaste.Va fi genul sa te faca proasta toata ziua, sa-ti zica cum ii vine pe limba sa te enerveze continu, si sa se considere el mai superior tie, iar inegalitatea dauneaza grav relatiei.Ia cont de sfaturile mele pentru ca am intalnit multe cazuri, iar una din ele este chiar matusa mea care acum sufera din cauza lui. Funda?

| flaviusss a răspuns:

Scapa de el cat mai repede pana nu vei regreta!

| alee3333 a răspuns:

Daca prima oara ti-a sugerat sexul si l-ai refuzat inseamna ca asta l-a scos sin minti. Incearca sa scapi repede de el, decat sa regreti mai tarziu ca i trecut printr-un viol. Sau pur si simplu s-a plictisit, iar motiv sa il lasi balta. Nu isita pentru ca va crede ca mereu vei face ce vrea el. Daca nu se schimba lasa-l si daca te obliga sa te culci cu el refuza-l daca nu te consideri preagatita. Succes :*