| bumii a întrebat:

Am nevoie de un raspuns cat se poate de repede! Pentru ca sunt foarte stresata de cateva zile. Sa incep sa spun ceea ce mi se intampla..cred ca sunt insarcinata pentru ca in ciuda faptului ca nu ma omor cu mancarea in ultimele 2 saptamani mi-a crescut burta..menstruatia mi-a venit de doua ori, insa a doua oara in cantitatea putin mai mica. Spun asta, ca acum vreo doua luni de zile eu si iubitul meu "ne-am jucat" in sensul ca el mi-a bagat degetele si m-a atins undeva in partea de sus a vaginuli cu penisul... eu eram in perioada fertila si am inteles ca poti ramane insarcinata si in felul acesta datorita acelui lichid de care nu sunt sigura ca exista..am facut 5 teste de sarcina in tot timpul asta si au iesit negative, insa ultimul l-am facut seara pentru ca nu mai aveam rabdare..Si vrea sa stiu o parere, pot fi insarcinata?

Răspuns Câştigător
| Dianaㄨ a răspuns:

Nu poti... Un test poate minti, 5 nu. Menstruatia ti-a venit de 2 ori pana acum, indiferent de cantitate [care difera de alti factori, nu de sarcina], deci iar e un motiv ca n-ai fi. Penetrarea spui ca nu a avut loc, dar erai in perioada fertila si totusi nu sti daca a existat lichidul preseminal. Daca penisul lui era umed, a existat.
Acum, gandeste singura, cate sanse exista sa te minta si 5 teste de sarcina si in acelasi timp sa ai o sarcina cu ciclu [foarte rar] si doar din lichid preseminal? Niciuna.

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poti sa fi sigura ca nu esti insarcinata

| Ea12345 a răspuns:

Nu esti insarcinata daca ti-a venit menstruatia. Evident, exista menstra peste sarcina, dar cum tie ti-au venit deja doua iar 5 teste au fost negative. slabe sanse.
Totusi, daca nu vreti un copil acum, folositi prezervativul.

Multa bafta!

| doc69 a răspuns:

Nu esti insarcinata ai auzit vreodata de sarcina psihica? esti atata de ingrozita de chestia asta ca organismul iti reactioneaza aiurea..linisteste-te..iar pofta de mancare poate sa creasca si de stress...la 5 teste negative ce mai vrei? gonadotropinele care ies in momentul in care esti insarcinata se releva din prima, darmi-te ca tu ai facut testul de 5 ori.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NUUU eşti însărcinată, stai LINIŞTITĂ!

În primul rând ai avut 2 menstruaţii „normale" de la acel „moment" ( deci nu poate fi vorba de „ciclu peste sarcină" ), apoi ai făcut 5 teste de sarcină – chiar dacă unele nu ar fi fost concludente, tot ar fi rămas 2 care să confirme că NU eşti însărcinată!

EXISTĂ acel lichid de care vorbeşti :
Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi CONŢINE spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, sau ejaculări anterioare RECENTE ( la „partide" repetate ), etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!