| Rallu29 a întrebat:

Am nevoie disperata de un sfat!
Acum câteva zile (3 Septembrie) eu și iubitul meu am avut nenorocul de a ni se rupe prezervativul. Am observat abia după ce "treaba" era deja terminată. După aproximativ 12 ore, la recomandarea farmacistei, am luat EllaOne. Fiind foarte speriată mai ales pentru ca este prima data când pățesc asta (sper ca și ultima), nu am mai ținut cont de posibilele efecte adverse și nici de "bombardamentul" hormonal pe care il aduce aceasta pastila organismului.
Menționez că am un ciclu menstrual aproximativ regulat (undeva la 27-30 de zile) și nu eram in perioada de maxima fertilitate. In mod normal menstruația trebuia sa îmi vina peste doua zile, adică pe 10, insa de ieri am observat ca am o sângerare ușor maronie, slabă cantitativ. Astăzi este ceva mai abundentă, roșie și sub forma albusului de ou. De obicei, la fiecare început de menstruație am dureri de burta și de spate, stări de somnolenta și lipsa poftei de mâncare. La fel ma simt și acum, diferența fiind ca durerile sunt mult mai mici fata de alte dăți, iar cantitatea este mult mai redusa decât eram eu obișnuita.
Ceea ce ma induce in eroare este faptul ca pe prospectul EllaOne, printre efectele adverse se gasesc și toate acestea. Iar nelămurirea mea este dacă aceasta sângerare este menstruația venită mai devreme sau este pur și simplu doar un efect al pastilei.
Șansele instalării unei sarcini cred ca sunt extrem de mici, dacă nu chiar inexistente, din moment ce nu eram in perioada fertila și am luat pastila la timp.

Ma puteți ajuta cu o părere, va rog?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Pastila avortiva ellaOne a fost folosita cu totul INUTIL fiindca formarea sarcinii a fost 100% IMPOSIBIL sa poata sa se produca chiar si in cazul in care sperma a ajuns in vagin in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual REGULAT asa cum este al tau. Fiindca actul sexual a fost intretinut cu 6 zile inainte terminarea ciclului (03.09 -09.09 = 6 zile), in acel moment ai fost in PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual.
Este determinat stiintific si medical, in mod concret si absolut sigur, faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe menstruatia in cazul in care NU este fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, adica in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si... SE DESTRAMA. O parte a resturilor rezultate este resorbita de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA.
2.) De obicei aproape in toate cazurile in care este folosita atat pastila contraceptiva cat si cea avortiva, cu rare exceptii, dupa trecerea a 4 - 7 zile de la data la care a fost folosita pastila contraceptiva Escapelle, Postinor2 ori pastila avortiva ellaOne, se produce o sangerare care de regula cantitativ este slaba si este formata din sange rosu, curat, care se poate manifeste 1-2 zile si foarte rar mai mult timp. Aceasta sangerarea reprezinta in realitate un efect advers, de aparare a organismului fata de ''invazia'' hormonilor sintetici proveniti din pastila avortiva sau contraceptiva asupra organelor reproducatoare, fiind de fapt o urmare a efectului de dereglare a intregii activitatii hormonale. Producerea sangerarii NU semnifica faptul ca hormonii proveniti din pastila folosita si-au facut sau nu treaba. Faptul ca efectul contraceptiv al pastilei s-a produs efectiv sau nu, se va adeveri in mod precis si sigur in momentul in care va porni menstruatia. Pana in momentul pornirii sangerarii menstruale, nimeni nu se poate pronunta in vreun fel. Iar in cazul in care se ajunge in posibila situatie ca pornirea menstruatiei sa se amane mai mult de 21 de zile, in acel caz raspunsul il ofera testul de sarcina.
In concluzie NU ai absolut niciun motiv sa fii ingrijorata sau stresata fiindca in acest caz formarea unei sarcini in conditiile descrise a fost 100% IMPOSIBILA si din acest motiv folosirea pastilei ellaOne a reprezentat o crasa IRESPONSABILITATE. Atat a ta dar mai ales a acelei farmaciste imbecile lipsite de cele mai elementare cunostinte in materie, sau din cauza dorintei ei de a obtine profit pe seama nestiintei tale. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Maia55 a răspuns:

Dacă și mâine continua sângerarea înseamnă că este menstruația. Fii atenta la aspect și îți vei da seama. Oricum ar fi nu cred ca ai de ce sa te îngrijorezi.