| Szmldk a întrebat:

Daca imi curge un lichid alb lipicios o sa am menstruatia sau nu se stie?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa vorbetsi cu mama ta, pentru a afla cand iti vine menstruatia, pentru ca tu o mostenesti pe ea si vei avea menstra la varsta cand a avut-o si mama ta.
Da, organele tale reproducatoare se pregatesc de ciclul lunar, producand o secretie albicioasa, uneori mai abundenta, alteori mai putin abundenta, totul fiind foarte sanatos si normal la o fata, inca de la pubertate pana la 50 de ani, cand intra la menopauza si dispare ciclul.
In principiu, aparitia secretiei vaginale se intampla cu 6-12 luni inainte de venirea menstruatiei.
Pentru informatii mai detaliate, vorbeste cu mama ta!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe perioada celor circa 21-25 de zile a ciclului menstrual care exista intre nomentul terminarii menstruatiei si momentul in care incepe urmatoarea menstruatie, glandele specializate care exista in mucoasa care acopera peretele canalului vaginal dar si in masa colului uterin, produc atat secretia vaginala normala denumita leucoree, cat si mucusul cervical care poate fi nefertil cat si fertil in functie de momentul din cadrul ciclului in care este produs. De obicei secretia de culoare albicioasa, care are o consistenta mai vascos-gelatinoasa si mai aderenta, lipicioasa este secretat in zilele situate cu putin timp mai inaintea si dupa terminarea perioadei menstruale. Dar astfel de secretii vaginale apar/exista si in cazul in care organismul fetelor de 10-12 ani intra in perioada in care este inceputa si este pregatita activarea organelor reproducatoare feminine in vederea instalarea si pornirii viitoarelor cicluri menstruale. Multa sanatate!