| NataliaBoico a întrebat:

Am si eu o dilema, ca orice adolescenta imi place un baiat, a inceput el primul sa-mi dea de inteles ca i-ar place de mine,totul a inceput cu niste zambete sfioase din partea lui,apoi cand ma vedea prin liceu chiar daca era cu prietenii lui ii parasea si venea la mine, vorbeam, apoi am iesit la pizza. In prezent relatia noastra se rezuma tot la zambete, conversatii, sunete. N-am mai iesit de atunci in oras. A inceput si mie sa-mi placa de el si as vrea un pas inainte, dar el nu-l face. E si el timid la fel ca mine, dar imi da de inteles ca i-ar place de mine. Ma gandesc sa fac eu un prim pas,sa-l intreb daca si-ar dori sa ne cunoastem mai bine,sa-i spun ca imi place de el sau ca imi e simpatic si mi-ar place face placere sa ne cunoastem mai bine. Dar nu stiu daca e bine daca voi face asa. Poate sa astept ca el va face un pas inainte? Dar timpul trece si el nimic,dar sa stau asa si sa ma gandesc ce intentii are si sa am diferite ganduri tot nu pot. Nu stiu cum sa procedez.El cand ma vede parca se rusineaza, parca se apropie de mine,parca se indeparteaza. Dar in rest vorbim prin mesaje, sunete, la pauza suntem impreuna.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu toate că sună puțin ulgar și puțin ironic.
Du-te-ncolo,
Vino-ncoace,
lasă-mă,
Și nu-mi da pace!
Așa se întâmplă acum între voi.
Să îl încurajezi un pic, are și el nevoie.
Timiditatea este un semn de emoție intensă datorită iubirii, semnului că te place.

| NataliaBoico explică (pentru sadrian46):

Dar ce sa fac exact ca sa-l încurajez? I-am dat si eu semne ca mi-ar place de el. Nu stiu ce altceva sa fac, mi-a dat si el, i-am dat si eu.

| sadrian46 a răspuns (pentru NataliaBoico):

Trebuie să provoci o mică acțiune, o activitate împreună, chiar și o mică plimbare împreunnă prin parc. De ce? Se pot face declarații, eu te plac, tu mă placi. Dar adevărata modalitate ca aceste cuvinte să aibă valoare, asta se validează, începe să aibă valoare, când faceți ceva impreună, la film, la cofetărie, ceva concret undeva. Deci ceva care dacă nu îl face el să îl aranjezi dta. Astfel, încurajarea va veni în timp ce vă întâlniți, din ceea ce faceți împreună.

| Andreeush a răspuns:

Fă tu primul pas.

| alina2k18 a răspuns:

Ehh mai bine intreaba-l daca a vazut ceva film aparut recent la cinema. O sa zica NU laughing si spune-i si tu ca vrei sa mergi si intreaba-l daca ii place si lui respectivul filmwinking
Daca zice da, spune-i si tu : pai mergem sambata?
La film posibil sa va tineti de mana, sa va pupatiwinking si asa incepe o prietenie dragutawinking si prinde si el un pic de tupeu si nu o sa mai fie asa timid si rusinos.