| aura19 a întrebat:

Am si eu o intrebare impreuna cu sotul meu am hotarat sa avem un bebe de 2 luni isi da drumul in mine dar in aceste 2 luni mi-a venit menstruatia am facut teste au iesit negative. Dar acum ceva luni am mai fost gravida cu el si tot la fel am facut teste imi venise si nu stiam ca sunt insarcinata pana nu am avut dureri am fost la doctor si mi s-a spus ca am fost insarcinata da am pierdut sarcina.Credeti ca se poate repeta povestea sa ma vad peste?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se poate repeta, mai ales ca este extrem de important sa astepti minim 6 luni de la un avort spontan pana la o noua sarcina si in aceste luni sa-ti faci analizele necesare: Toxoplasma, Chlamydia, Ureaplasma, hepatite, HIV, VRDL, herpes virus, citomegalovirus, etc.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Se poate. Asemenea informatii au nevoie de consultatie medicala.

| Linda a răspuns:

Din ce stiu eu doar unul din 6 ovule fecundate se nideaza (prinde de trompa) si exista o medie 6-7 luni pentru a ramane insarcinata. Eu am ramas insarcinanta dupa 7 luni fara protectie. Asa ca nu te stresa prea tare, lucrurile merg mai incet decat ne dorim de multe ori. Intr-adevar dupa un avort spontan bine e sa nu ramai insarcinata vreo jumate de an. Si e important sa nu fii obosita.

| ellene a răspuns:

Daca ai mai fost insarcinata inseamna ca nu suferi de infertilitate. Probabil organismul tau nu s-a refacut inca de la pierderea primei sarcini... du-te la medic ca noi ne putem da cu parerea, dar tot degeaba. Sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se intampla sa ramai insarcinata si nici macar nu ajungi sa afli.Am auzit ca se intampla deseori ca prima sarcina sa se finalizeze cu un avort spontan, nu iti face griji, asta nu inseamna ca este ceva in neregula sau ca asa se va intampla de fiecare data cand vei ramane insarcinata. Daca ti-ai propus sa ai un bebe, trebuie sa incepi deja sa ai grija de tine, fara tutun si alcool, o alimentatie sanatoasa, odihna.Esti atenta la tot ce se intampla cu corpul tau, cum incepi sa banuiesti ca s-ar putea sa fii ramas insarcinata, iti faci un test si in functie de rezultat iei decizii.Bafta!

| aura19 explică:

Da au trecut de atunci 9 luni s-a intamplat in decembrie anul trecut.