| DeniAndre1 a întrebat:

Am și eu o întrebare, la contactul sexual prezervativul s-a rupt și am luat pastila de a 2a zi. Eu am luat pastila cam în 13 ore de la contactul sexual, iar ovulul fecundat ar fi o durarata de 12 ore, credeți ca as putea fi însărcinată? Eu am luat pastila de a 2a zi (Ellaone). Ziua când am fost fertila a fost pe 14, iar actul sexual a fost pe 17. As dori o părere.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca ai luat pastila inutil... daca ovulatia a fost deja pe 14 sis exul pe 17.
Nu stiu ce parere doresti de la noi, fiindca nimeni nu-ti poata garanta nimic, atata vreme cat stim cu totii ca pastila de a doua zi are o eficienta de numai 94-95% care scade cu fiecare ora care trece. Asadar, dupa 13 ore, probabil ca a ajuns la 50% sau mai putin.

| Goete a răspuns:

Ai citit prospectul acelei pastile?

| Robert2526 a răspuns:

Esti ok, nu ai ramas insarcinata. Posibil sa iti deregleze putin menstruatia pastila aia dar in rest ar trebui sa fii ok.
Hai nu te mai stresa, invata-l pe iubitul tau sa puna prezervativul si spor la sex

| MagdaIrimie124 a răspuns:

Buna. Dar el s-a terminat în prezervativ și pe urma s-a rupt? Dacă nu era terminat, nu cred ca sunt șanse. Și posibil sa nu mai fi fost în perioada fertila.
În mod normal, cu cât iei pastila mai repede cu atât are mai multa eficienta.