| suntZeu a întrebat:

Am si eu o nelamurire si as vrea daca se poate sa imi raspunda cei care isi pot asuma raspunsurile si au o cunostinta de cauza.

Eu am 15 ani, si acum cateva luni cand veneam de la sport am cunoscut o fata foarte misto.I-am luat numarul si i-am spus ca o s-o sun.Cand sa o sun imi spune ca nu are timp sa iesim si normal ca nu m-am rugat de ea, i-am lasat doar o portita spunandu-i sa ma sune in ziua in are isi va gasi o zi libera.Asta un episod la care chiar nu m-am stresat dar...
Acum cateva zile am fost in oras la un liceu sa sustin o proba eliminatorie si acolo am intalnit o fata.Cand am iesit de la proba scrisa am mers, am facut cunostinta si am plecat cu ea de acolo (dupa proba scrisa la o jumatate de ora aveam proba orala si trebuia sa pierd timpul cu cineva).Ne-am plimbat am mai vorbit si dupa am revenit acolo sa sustinem proba si i-am cerut si numarul si mi l-a dat fara sa clipeasca si i-am spus ca o sa o sun(toate astea spuse alaturi de o semi imbratisare si replica,, ai grija de tine").In aceeasi zi mai spre seara m-a sunat sa ma invite la un festival dar nu aveam chef sa merg si am refuzat-o.A doua zi am sunat-o sa stabilim ceva ziua urmatoare si am stabilit. Duminica(ziua in care trebuia sa iesim) s-a nimerit ca a fost plecata din oras.Si de atunci ma tot suna si ma tine la tel cate jumatate de ora.I-am spus ca vreau sa iesim si imi spune ca nu are timp iar eu i-am spus sa ma sune in ziua in care isi va gasi timpul.

Problema e la mine? Uni imi spun ca poate am fost arogant,alti ca e doar ea imatura si nu stie ce vrea, alti imi spun,, da-o naibi" ai timp...

Voi?

Pstonguerimul alineat vrea arate asemanarea situatilor si sa arate gandul meu care imi spune ca a 2-a oara deja nu mai e intamplate.

Răspuns Câştigător
| IMS a răspuns:

Atunci când îți place o fată,arată-i și ei asta. Și hotărăște-te dacă îți place sau nu cu adevărat, iar dacă simți că o placi mult, nu mai pierde timpul. Dacă vei fi refuzat, insistă mai mult, nu te lăsa bătut din prima. Have a good day!

| suntZeu explică (pentru IMS):

Eu de cand am vazut-o stiam ce vreau, sa o cunosc mai bine, aici cu insistatul am o problema.Eu nu obisnuiesc sa insist ci sa perseverez.Nu vad rostul sa o sun de 3 ori in 3 zile consecutive si sa ii zic:Auzi da azi iesim? Prefer sa ii propun 3 locuri diferite sau ceva in genul asta. Spune-mi tu ce gresesc atunci cand abordez o fata, ii iau numarul iar dupa cand o sun spune ca nu are timp sau ma refuza in alte feluri casual (nu are prieten). Sunt derutat...

| IMS a răspuns (pentru suntZeu):

Știu și te înțeleg,dar uneori trebuie să mai lasi și tu de la tine. Și ce dacă insiști? Nu e nimic rău în asta, demonstrezi că îți pasă de ea în sine, ca persoană și că vrei cu adevărat să ieșiți, ci nu numai să vă pierdeți timpul...Și un lucru la fel de urât pe care îl faceți voi băieții este acela ca nu încercați niciodată să cunoașteți o fată în profunzime, să vedeți câte lucruri minunate ascunde o fată, că voi deja ...next girl, dacă înțelegi ce vreau să spun. Cert e că atunci când prinde rădăcini, voi fugiți, and this is not good.

| suntZeu explică (pentru IMS):

Nu pot sa cunosc o fata prin telefon, sunt deschis sa cunosc o fata si sa o deschid ca pe o floare sa vad ce e inauntrul ei dar nu pot asta daca nu iese din casa.Si nu imi ramane nimic altceva de facut decat sa merg mai departe pentru ca nu am de ce sa bat pasul pe loc.Mi se pare oarecum si aiurea sa suni mai mult de 2 ori pentru ca deja nu mai esti asa atractiv ce mai repede compatimit si nu vreau sa iasa o fata cu mine cu mila ca n-am cu altcineva cu cine sa ies si a facut un gest umanitar pentru mine laughing) pacat ca in lumea asta exista atatea orgoli dar daca o fata e frumoasa nu inseamna ca mai puternica decat un baiat, e mai puternica doar atunci cand o suni si vrei sa ii propui ceva iar ea se simte de parca ar trebui sa iti faca o favoare tie laughing

| IMS a răspuns (pentru suntZeu):

Să știi că nu toate fetele gânesc așa,decât cele " pline de ele",dacă tu cu așa fete îți place să ieși e problema ta. Și îți spun eu sigur,atunci când te vei îndrăgosti, numai contează că bați pasul pe loc cum spui tu, atunci contează doar să petreci puțin timp cu persoana iubită, să îți acorde puțin din timpul ei. În viața de multe ori ești dezamăgit, sau refuzat...nu le putem avea pe toate,dar sunt lucruri prin care trece orice persoană. Principiul meu, viața poate fi o poezie dacă știi să o trăiești( adevărul este că nici eu nu îl mai urmez de foarte mult timp...). Trebuie să învățăm să ne bucurăm de lucrurile simple. Poate nu ieși cu fata pe care o placi,dar gândește-te că este bine și că o poți auzi măcar.happy
P.S Ai spus deorgoliu, presupun că știi și tu că orgoliul nu te face fericit, te face mândru, doar atât. Atunci când vei îndrăgosti, vei fi uimit cât de repede dispare orgoliul și rămâne doar dorința de a petrece cât mai mult timp cu ea.

8 răspunsuri:
| EvilThoughts a răspuns:

Trebuia să te duci atunci la festival.
I-ai dat de înțeles că nu ești interesat după ce, prima oară i-ai dat de înțeles că ești.

| varcolaccc a răspuns:

Trebuia sa te duci la festival, dar daca nu ai avut chef asta nu inseamna ca ea nu mai trebuie sa iasa cu tine. Spune-i direct ca tot vine vacanta sa Ieșiți ori daca nu nu mai are rost sa vorbiti la telefon.

| spdasinul a răspuns:

Cred ca ie confunza(cati ani are fata?) pentru ca oara i-ai dat semne ca o vrei si nu dupa aia ai refuzato iti recomand sa mai incerci si sa vezi unde merge povestea. Daca nu are balta peste

| suntZeu explică (pentru spdasinul):

Ea are 15, am refuzato pentru ca chiar nu aveam chef in ziua aia sa merg in oras fiindca am avut antrenament si eram obosit (si eu fac sport si ea face) am mai sunat-o si i-am spus sa iesim si a spus ca o sa iesim cand o sa aiba timp iar asta m-a cam enervat si i-am zis ca de la ea ma asteptam la o scuza mai buna