| zuzii a întrebat:

Am si eu o problema mai delicata.Sunt cu prietenul meu de 3ani jumate, Stam in aceeasi casa.Am ramas gravida in decembrie si am 6luni.Cand a aflat ca sunt gravida, sa bucurat dar nu a facut nimic sa ne mutam impreuna.La insistele prietenilor de familie, acum 3 luni ne-am mutat impreuna la o statie distanta unde statea el cu familia lui.Mereu pleca la mama lui,sa o vada sa o ajute,pentru ca are un chisc de ziare,dar in fiecare zi,apoi pleca la munca,iar trecea pe la ai lui si seara la 10, 11 venea acasa manca si dormea.Eu stateam fara mama, fara tata fara sora mea.Eram singura si mereu in casa.De aproape 2luni ne-am mutat la mama, separat ei la etaj1 noi la parter.si ce credeti? tot incontinuu la mama lui se ducea,sa ii ia carti,sa o ajute, sa spele covoru etc. multe motive.Si cand i ziceam sa stea acasa,imi spunea : ai ceva cu mama de vrei sa ma indepartezi de ea? Ganditi-va ca sunt gravida si am nevoie de afectiune,de el.Dar de multe ori,mintea ca este la mama lui si era sa bea cu tovarasul lui pe care il urasc, sau il chema la el sa bea.Merita casnicia asta? De vorbit am vorbit destul cu el,si tot pe-a lui o tine.Pot face ceva sa il ranesc din vorbe,fapte? sa simta? Cu injuraturi,batai,tipete, nevorbit nu merge.altceva?

10 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Din start daca ai sa incepi cu injuraturi, batai, tipete nu va functiona. Ar trebui sa vorbesti mai mult cu el si sa-i explici ceea ce te deranjeaza. Fa asta in asa fel incat sa nu sune ca un repros. La partea cu " mama " nu prea vad de ce simte nevoia sa-si petreaca foarte mult timp acolo. Intreaba-l. Poate considera ca mediul in care traieste, alaturi de parintii tai nu e potrivit pentru el.
Nu are rost sa incerci sa-l ranesti presupun ca vrei sa rezolvi ceva si nu sa strici.

| Oana92 a răspuns:

Nu are rost sa il ranesti, tu vei suferi mai mult. Mai ales acum, ca esti insarcinata, trebuie sa te feresti de orice chestie de genul asta.
Trebuie sa fi constienta ca totul e prea in forta si ca poate nu s-a obisnuit inca. S-a trezit tata si sot cand poate nu era pregatit si cand banuiesc ca nici nu a fost intrebat(De soarta sa zic asa). Cel mai probabil nu se simte pregatit pentru ce urmeaza, nu stie cum sa reactioneze si la ce sa se astepte. Plus ca pentru baieti mama va fi cea mai importanta fiinta, indiferent de cat de data dracului e. Ar trebui sa vorbesti cu el la modul serios, sa-l faci sa constientizeze faptul ca urmeaza sa fie tata si ca nu mai poate da inapoi, ca tu esti sensibila si ca ai nevoie sa fi linistita, pentru binele tau si al copilului, ca acum voi sunteti prioritari, nu mama si bautul. Dar fa asta pe un ton civilizat, fara jigniri si reprosuri. Fa-l sa realizeze ce urmeaza sa se intample si cat de important e el in problema asta. Fa-l responsabil si fa-l sa se simta important, pentru ca probabil ca ii este teama de multe lucruri.

| SunnyDay88 a răspuns:

Inainte de a ramane insarcinata nu ti-ai dat seama cat de mamos e?

ai 2 variante si ti-o propun pe prima, cea pasnica, daca nu va da roade... "te transformi". incearca sa mergi si tu cu el la mama sa. incearca, asa cum poti sa o ajuti (stiu ca esti insarcinata si prea multe nu poti face ), dar macar cu o vizita, cu un gand bun poti trece pe la ea. incearca sa te apropii si tu. daca te va respinge sau supara in vreun fel... poate nu va fi asa, desi mamele astea cu genul acesta de baieti au niste relatii tare bolnavicioase si cu greu te intelegi cu ele. sunt draci in adevaratul sens al cuvantului.

in al 2-a rand nu mai fii dependenta de el. daca vrei sa iesi din casa sau sa socializezi n-ai nevoie de el. poti iesi si singura, sau iti poti chema prietenele la tine. daca nu ai prietene, fa-ti, dar nu-l face pe el vinovat ca nu sta cu tine non stopsi tu stai singura in casa. mergi si tu la parintii tai. arata-i ca si tu esti ocupata si nu stai tota ziua in asteptarea lui.

cat despre prietenii lui, poti sa nu-i suporti si prin urmare sa nu vrei sa te vezi cu ei, dar nu ai nici un drept sa-i interzici lui sa-i vada. lasa-i spatiu si propriul timp cu prietenii sau. nu mai fi asa posesiva. mi-e ca ai sa ajungi sa ai o relatie cu copilul tau asa cum are el cu ma-sa... sau ma rog, cum imi imaginez eu ca ar avea si anume una f bolnavicioasa.

ar mai fi multe de intins pe acest subiect, dar toate incep cu pasi mici.

| NnDWtf a răspuns:

Ai dat de unu' care se tine dupa fusta mamei lui si face ce zice ma-sa. Imi pare rau pentru faptul ca tu ai un copil cu el, dar asa o va tine pana moare ma-sa. Din raspunsul pe care ti l-a dat, o iubeste mai mult pe ma-sa decat pe tine.

| buburuza2007 a răspuns:

Nu prea ai sanse sa-l aduci pe brazda,poate cand se va naste bebe se va schimba,poate atunci va fi constient de faptul ca este tatic si se va schimba pentru bebe,ce iti pot spune este sa-i prezinti situatia mai pe larg,sa-i explici cat de singura te simti si cata nevoie ai de el,poate asa mai merge,eu iti spun sincer,daca as avea asa un barbat as fi divortat de mult,si cu copil si fara copil,as fi renuntat,dar inca mai e o speranta,incearca,poate reusesti,e situatia cam complicata,mai ales ca e un bebe,daca o tine tot pe a lui,asta e,spune-i in fata ca vrei sa divortezi(daca sunteti luati)si atunci ii vei vedea reactia,si asta iti va spune tot, succes cu bebele, sa-ti traiasca si sa te bucuri de el, crede-ma ca iti va face zilele superbe, succes

| Zaied a răspuns:

Te-ai maritat cu baiatul mamei, proasta alegere, nu e bun de sot sau de tata.Eu zic sa-l schimbi.

| Cristyan21 a răspuns:

Te duci si tu pe la mama ta dormi acolo si cand vine sa nu te gaseasca...si sa vezi cum o sa stea cu tine.

| Andrei4g a răspuns:

Din ce spui tu, rezulta ca intre voi chiar si pana sa ramai insarcinta, nu erau asa stabile lucrurile: stateati impreuna dar nu ati stabilit daca si el isi dorea cu adevarat sa devina tatic, avea prieteni pe care tu nu-i suporti, cu parintii lui se pare ca nu esti in cele mai bune relatii...Iar de mutat s-a mutat cu tine la insistentele cunoscutilor! Cel mai bine ar fi sa aveti o discutie in urma careia sa-i explici nevoile tale si sa stabiliti care sunt prioritatile in relati voastra. Si sa vezi daca si el este dispus sa mearga cu tine in relatie pe mai departe.

| Myvoiceroman a răspuns:

Eu as baga mana-n foc ca "mama" aia a lui are varsta aproape egala cu a ta, nu e insarcinata si e foarte activa sexual, cu... prietenul tau. Si as mai crede ca o sa cresti copilul acela singura. Nu esti prima sau ultima... Daca, in cel mai fericit caz, tipul asta nu te inseala, o sa o faca foarte curand. Daca i-ar fi pasat de tine (totusi, esti insarcinata, ai nevoie de el alaturi) nu se ducea sa "spele covoare".

| zuzii explică:

Am incercat sa vorbesc cu el si eu, si mama si toata lumea.vineri seara l-am dat afara ...sa dus la mama lui si de acolo la ziua unui tovarashappydeci? ce i-a pasat lui? l-am obisnuit sa il iert mereu si el acum crede ca il voi chema inapoi. a preferat baeramele.E greu