| stefstefansteff123 a întrebat:

Sall TPU, am o problema destul de grava. Am 17 ani iar mama a plecat cand avveam 14 si ceva,tata s-a despartit de ea si acum vreau sa imi dea pensie alimentara dar ea nu ne-a zis unde s-a mutat,doar ca e in Anglia. Nu stiu cum sa fac,politia mi-a zis ca trebuie sa le dau o adresa fixa,dar cred ca ea a vorbit cu ei ca sa nu ma ajute si nu stiu cum sa fac sa dau de ea vreau sa imi spuneti exact ce sa fac, ofer funda

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa te interesezi de adresa ei din Anglia. In asemenea cazuri politia nu are atributii sa stabileasca domiciliul mamei, decat daca ar fi vorba de o infractiune, asa ca ai putea sa faci plangere penala pentru abandon de familie.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| IonuţR1995 a răspuns:

Trebuie sa o contactezi, presupun ca un numar de telefon, o adresa de mail, facebook, twitter, skype, messenger tot aveti. Vorbeste tu, singur, cu ea. Totusi e mama ta, nu cred ca poate renunta asa usor la copilul ei.
Incercarea moarte n-are.

Mult succes in viata, si capul sus, o sa te mai intalnesti cu mama ta.