| marina_7216 a întrebat:

Am si eu o serie de intrebari legate de logodna si anume:
1. cu cat timp inaintea nuntii are loc logodna sau dupa logodna exista un timp anume pana la nunta sau cum doresc miri?
2.cum se face acest,, eveniment,, sa ii spun asa, cu stire miresei sau fara, doar ei doi sau in prezenta familiilor si a prietenilor?
3.se organizeaza o petrecere pentru logodna?
4. dupa logodna, cei doi vor locui impreuna daca nu au locuit pana acum?
5.se poate face si la biserica?
(am cautat pe net mult despre logodna insa niciunde nu am primit raspunsurile decat probabilitatii si chiar raspunsuri diferite la aceeasi intrebare si m-am gandit ca m-ati putea ajuta voi...va multumesc anticipat si va rog sa imi raspundeti cat de detaliat se poate despre logodna si nu doar cu intrebarile pe care le am, ci cu tot ce stiti)

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Logodna, ca si casatoria este un eveniment major.Asadar,ea trebuie tratata ca atare.Acum, sa definim ce este logodna din punctul de vedere al Lui Dumnezeu.Cuvantul din Vechiul Testament tradus in romana „logodna" este ebraicul „aras" şi inseamna angajament sa te casatoresti, sau a te lega cu promisiunea sa te casatoreati cu cineva.De fapt, in limba engleza, chiar asa se si numeste logodna „engagement", adica angajament.
1. E recomandat ca un cuplu sa nu stea mai mult de 1 an logodoti. Logodna este asimilata ca fiind cererea in casatorie.Multi se casatoresc la cateva luni dupa anuntarea logodnei, deoarece aceasta necesita vaste pregatiri.
2.Cum spuneam, logodna este asimilata ca fiind cererea in casatorie.Acest eveniment se discuta, se intretine, se sarbatoresteare in cadrul familiei sau/si cu prietenii cei mai apropiati.(dupa preferinte). La logodna se dezbat subiecte despre : data nuntii (in genere, hotarata de viitoarea mireasa), locatia nuntii, despre "zestre".etc
3. Da, de regula petrecerile de logodna au loc in familie.
4. E de dorit si indicat sa locuiasca impreuna dupa casatorie. Dar, totodata, fiecare cu incredintarea lui.
5.Eu merg la o biserica neoprotestanta (baptista) si de regula, se anunta logodnele in biserica si pastorii, biserica se roaga pentru cuplul respectiv.Nu e nimic oficial, ci doar primesc binecuvantarea inainte de casatorie.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de:
1. obiceiul comunitatii
2. obiceiul familiei
3. dorinta tinerei perechi
Primele doua "se cuvin". A treia este preferabila.
Dar se poate si fara logodna, direct cununia.
Si se poate si doar in doi, daca perechea tanara asa doreste si sunt majori. Legea le permite.
Mai putin - datina si obiceiurile.

| Dara a răspuns:

Sa-ti spun cum am procedat eu si sotul meu. Intai mi-a facut cererea in casatorie mie si mi-a dat si inelul de logodna. Apoi a venit si a vorbit cu parintii mei ( sa oficializeze cererea). Ne-am intalnit cu totii, fiecare cu parintii( deh, sa se cunoasca si viitorii cuscri big grin). Casatoria la starea civila si logodna la biserica (ne-a logodit preotul si ne-a pus verighetele pe mana dreapta) au fost facute in aceeasi zi. Nunta am facut-o 10 luni mai tarziu cu tot cu cununia la biserica.
In fine, nu stiu care e ritualul de fapt, dar noi asa am procedat, si a fost foarte bine! Avem 10 ani si jumate de casnicie( cu multa fericire). Am uitat sa spun ca dupa logodna de la biserica am locuit impreuna pana la nunta.

| nicky a răspuns:

Fratele meu a facut logodna cu 1 an inainte de nunta. Au cumparat verighetele (inainte de logodna) si s-au dus la biserica insotiti de parinti si frati (poti si cu nasi), preotul le-a facut o rugaciune, au pus verighetele pe mana dreapta pana la nunta si s-a facut o mica petrecere acasa la cumnata mea dupa ce am venit de la biserica. Dupa logodna poti sta impreuna cu viitoarea ta sotie daca vrei. Toate acestea le poti face cum doresti tu si prietena ta.

| mariobv a răspuns (pentru nicky):

Logodna trebuie facuta la biserica? neaparat?'

| marina_7216 explică:

Pt nicole: (sunt fata dar nu m-am suparat) ok si cand cere fata in casatorie? nu ii inelu ala fain cu pietricica, finut pe care il da baiatul cand o intreaba(bla, bla, bla)? sau asta are loc inainte de ceea ce mi-ai spus tu? si ala este alt inel? atunci de ce i se spune inel de logodna?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perioada pana la nunta o stabiliti voi ca miri
puteti a o face impreuna
daca va permiteti da
nu pot locui impreuna
da se poate face si la biserica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mai multe detalii legat de Taina Cununiei, aici http://www.resurse-ortodoxe.ro/......-cununiei/

| mariobv a răspuns:

Este oblogatoriu sa faci logodna la biserica.sau nu neaparat?