| lolium a întrebat:

Anumite intrebari de la aceasta categorie mi-au starnit curiozitatea si mi-au adus nelamuriri. e vorba despre acele fete care refuza o relatie cu un baiat pe motiv ca il considera doar ca pe un prieten.

e o jignire atat de mare sa stii ca fata pe care o iubesti te stimeaza si te apreciaza, chiar daca te avertizeaza dinainte ca nu te va putea vedea ca pe un barbat ci ca pe un bun prieten? (excludem cazurile in care fata se foloseste de baiat
doar ca sa ii povesteasca dezamagirile ei amoroase, sau pentru diverse favoruri, profitand de slabiciunea lui )

e mai bine sa stii ca fata pe care o iubesti nu te suporta, si nici nu-ti da vreo explicatie (in legatura cu motivul pentru care nu sta cu tine ), decat sa stii ca te considera un bun prieten si te apreciaza in felul ei? pana la urma aceste sentimente nu pot fi controlate. te iubeste sau nu te iubeste. iar in cazul in care nu te iubeste cea mai buna varianta ar fi sa te lamureasca.

astept pareri. cat mai multe

10 răspunsuri:
| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!

Pentru întrebarea 1:
Nu cred că este o jignire să fi refuzat. Nu poți obliga un om să accepte o relație cu tine, în schimb ai putea să te bucuri că ai reuşit să-i câştigi prietenia.

Pentru întrebarea 2:
Este mai bine să ştii adevarul! Mai bine să fi rănit cu adevărul decât să fi consolat cu o minciună.

Pa, pa!

| misterioaѕa a răspuns:

Bună,lolium!
Am citit aici despre fete/băieţi,care scriu că au început să aibă sentimente pentru amici.
Ei bine, mulţi dintre ei au teama de-a le spune adevărul fiindcă se gândesc că mai târziu se vor certa şi nu vor mai fi nici iubiţi, nici prieteni, şi nu vor sub nicio formă să piardă cea mai importantă persoana din viaţa lor care îi ajută şi le este alături totdeauna.
Plus de toate acestea, mai sunt cazuri în care doar fata are sentimente sau viceversa.

| misterioaѕa a răspuns:

Atât timp cât sunt buni prieteni, trebuie să-şi spună adevărul, nu să se mintă.

| vali1985 a răspuns:

1.Crezi ca nu mai sunt fete pe pamant?
Poti gasi alta fata care sa-ti placa.
2.Cel mai bine este sa stii adevarul ca sa nu crezi ca te-a tradat.

| ioanaabt a răspuns:

Mie mi se pare cel mai corect ca o fata sa ii spuna lui exact ceea ce simte, fara ocolisuri. E cea mai buna varianta zic eu. Din pacate, in ziua de azi sunt tot felul de persoane, printre care si cele care prefera sa se foloseasca mai intai de cineva, ca mai apoi sa ii spuna adevarul, cum ca nu are sentimente fata de el. Multi baieti nu apreciaza daca li se spun adevarul gol golut. happy

| neutrino a răspuns:

Poti fi un bun amic, dar nu si un bun iubit! Nu incurca lucrurile, si fata are dreptul sa-si faca o relatie cu cineva pentru care "trepideaza", relatiile nu se fac din politete.

| sayWhaaat a răspuns:

Ai vazut intrebari care ti-au starnit nelamuriri, si in loc sa ceri raspunsuri, iti dai cu parerea.
Ma rog, trecand cu vederea peste asta, nu, nu e o jignire ca o fata sa te vada doar ca pe un prieten, dar e de bun simt ca ea sa iti spuna asta de la bun inceput, chiar inainte sa se stabileasca o relatie de amicitie! Adica practic sa-i dea baiatului de ales.
Daca el va considera ca nu simte nimic pentru fata aceea, probabil vor putea fi amici, insa in MAJORITATEA cazurilor nu exista relatii de amicitie ADEVARATE intre sexele opuse.
Nu am cunoscut NICIODATA un baiat, care vorbeste cu o fata foarte des, ii zambeste, isi spun secrete, etc, si este interesat doar de o relatie de prietenie, NU.
E vorba doar de o abordare NEREUSITA, provenita dintr-o lipsa de EXPERIENTA.
Asa ca, fetelor, daca aveti un astfel de individ pe langa voi, deschideti-va ochii, si spuneti-i respectivului ce aveti de gand, lasati INFANTILITATEA si EGOISMUL la o parte.

| lolium explică (pentru sayWhaaat):

Imi dau cu parerea pentru ca am voie si e gratis

| sayWhaaat a răspuns (pentru lolium):

Corect, si de acord cu tine, insa te rog mentioneaza de la bun inceput ca ceea ce urmeaza sa citesc nu e o nelamurire ci o parere, ca nu mai intram!

| AlexandruGeorgeNita a răspuns:

Sincer fratele meu. nu stiu ce sa-ti raspund la asta. Adica. am incercat si eu cu diverse fete. mi-au spus ca nu..ca nu ma vad mai mult decat un simplu amic..am spus OK! inteleg. ramanem amici, dar cum si-au facut un iubit le salutam. pe fb, pe mess, in viata reala, si nici nu raspundeau. iar dupa ce se desparteau de ei, incepeau sa ma bage in seama. pana la urma le-am spus pe fata. sa duca in **** si sa ma scuteascawinking