| samantha a întrebat:

Are ceva daca mi-am inceput viata sexuala la 15 ani?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Sa ne mai complicam? nu.
Nu fata, ce sa aiba? la mai mare acum!@Tudor, laughing ce curiozitati mai aibatting eyelasheshee hee

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, deoarece ti-ai inceput viata sexuala mult inainte de maturarea completa a colului uterin, ai un risc foarte crescut de cancer de col uterin.
De aceea, incepand chiar de acum si pentru toata viata ta va trebui sa te duci la ginecolog o data la 6 luni pentru consultatie si test Papanicolaou.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mada, daca ai stii cate fee isi incep viata sexuala mai devreme si la 30-35-40 de ani au facut deja una-doua cauterizari pentru displazii pe col. Si displazia, cunoscuta ca celebra rana pe col este leziune premaligna, adica in timp are toate sansele sa se transforme in cancer.
Daca nu as fi vazut cateva sute, as zice ca exagerez. Daca nu as fi facut la un moment dat parte dintr-un studiu amplu, care arata ca 90% dintre femeile care si-a inceput viata sexuala inainte de 17 ani, au in urmatorii 25 de ani cel putin un test Papanicolau sugestiv pentru leziuni precanceroase, as zice ca ai dreptate.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mada, nu m-ai jignit, stai linistita. Doar ca ai indus unor pustoiace o idee gresita: ca nu e periculos sa-si inceapa viata sexuala la 15 ani, desi studiile medicale demonstreaza ca este foarte periculos.
Stiu ca pe vremuri femeile se maritau la 16 ani, dar si atunci o parte faceau cancer de col uterin (si aveau de multe ori un singur partener de-a lungul intregii vieti si asta e un factor protector). Multe mureau la 50-55 de ani de alte boli si nu stii daca ar fi facut sau nu cancer. De altfel nu exista un studiu stiintifi referitor la acele femei. Insa exista studii stiintifice pentru aceste femei, din ziua de azi, care isi incep viata sexuala la 15 ani, au 5-6, poate chiar 10 parteneri sexuali in viata si au risc imens de cancr de col. Si eu cred ca lor trebuie sa le spunem adevarul, mai ales cand intreaba. Tu m-ai acuzat ca exagerez, eu ti-am demonstrat ca am argumente medicale in favoarea afirmatiei mele. Eu imi asum toate fetele care s-au razgandit in urma citirii afirmatiilor mele si si-au mai amanat inceperea vietii sexuale.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Mai contează? Oricum e începută!

| canarita a răspuns:

Paia daca vii cu astfel de intrebari ...inseamna ca deja esti cam hotarata...nu face astfel de prostii, esti minora, exista riscuri, poti ramane insarcinata, poti lua boli infectioase, poti face cancer...ma dar mici sunteti si tare nelinistite... v-a venit menstruatia si hormonii au luat-o aiurea...de ce nu o intrebi pe mama ta care te-a crescut si iti da de mancare daca sa te f...sau nu...mai bine ti-ai vedea de scoala...pai eu aveam 20 de ani prima data, iaracum la 30 inca studiez si am alte preocupari, la varsta mea e normal sexul, dar tu-ti bati joc de tine...

| bibydraguta a răspuns:

Eu cred ca nu. daca stii totul despre cum sa te protejezi si mai multe si daca tu te simti pregatita eu zic can nu are nimic.

| gyanina a răspuns:

Nu, numa ca unele fete se ingrasa (li se mareste fundul sanii din astea)... stiu cazuri multe...big grin

| mada_5987 a răspuns:

Brigaela. daca ai stii cate fete isi incep viata sexuala mult mai devreme si nu au nici pe dracu.nu mai exagerati atata speriindu`le pe fete.este bine ce zici, dar exagerezi

| mada_5987 a răspuns:

Brigaela, eu nu am vrut sa te jignesc sau asa ceva.eu iti ziceam doar pentru ca ma gandesc ca mai demult femeile se casatoreau la 16-17 ani si deja la 18 au copii.si nu au absolut nimic.eu oricum mi-am facut vaccinul contra cancerului de col uterin in urma cu 1 an.

| mada_5987 a răspuns:

Brigaela, vreau sa ma fac inteleasa.nu m`am referit k nu este periculos sa iti incepi viata sexuala la 15 ani, ci k daca au facut`o, sa nu intre in panica cu afirmatiile tale, ci sa faca ce ai spus tu.adica sa nu se sperie ci sa iti urmeze sfatul.nu este sigur k au ceva, de aia ziceam k exagerezi, dar oricum imi cer scuze pentru afirmatia facuta, pentru ca nu eram destul de documentata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In loc sa ne spui si noua daca ai tipat daca ti-a picat bine:p... Da e cam devreme dar daca esti dotata si ai si mintea coapta nu-i nimic rau in asta, probabil in timp o sa fi mai inteleapta inaintea de a face ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Fapta este consumată, nu ai ce mai face!
Mergi la un consult ginecologic și un ecograf pelvian pentru a vedea starea de sănătate a aparatului genital.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da are.viitorul sot cu care te vei casatori si pe care-l vei iubi mult te va intreba anumite chestii. iar tu il vei minti. si deja ati plecat in viata cu stangul.si veti suferi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totusi la 15 ani...:o... daca va iubiti...oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca nu are nimic, daca iti iubesti partenerul cu adevarat si el la fel este ok, daca tu simti ca esti pregatita fa-o dar ai grija sa te protejezi happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am tot 15 ani si ca atare parerea mea este ca nu ai facut tocmai ce trebuia, dar acum fapta e consumata daca tu il iubesti cu adevarat pe baiat si el la fel pe tine ca sa zic, este ok dar daca se mai repeta ai grija sa nu uiti sa te protejezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cam are. Acum nu ai prea multe in cap, poti face asta si din curiozitate si din simpla impresie ca iubesti...inca nu realizezi, mai tarziu o sa regreti si iti spun asta din proprie experienta! Oricum daca ai facut-o deja nu prea mai ai cum sa dai inapoi!happy Grija pe parcurs!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nimic
Si eu mi-am inceputo si am 13 ani

| dany_8050 a răspuns:

laughing))))) nu are nimic si eu mi-am inceput-o tot la 15 ani, iar daca esti dezvoltata bine chiar nu este nici o problema...

| TheGrecu13 a răspuns:

Nu, nu are nimic, deoarece eu mi-am inceput si eu la 13 ani.si sunt chiar mandru, o fac saptamanal...Am bagat aici IDu lui soramea pentru. ca pe id meu a facut cineva cont.bagati id meu edygrecu

| TheGrecu13 a răspuns:

Nu conteaza, eu am inceput-o la 13 ani