| callina a întrebat:

As avea o intrebare... iau anticonceptionale artizia 21 de zile si 7 pauza, iar acum mi-a prescris medicul in urma unor analize, antibiotice si ovule cervugid. Am terminat cu antibioticele dar mai am cateva zile de ovule deoarece mi-am venit ciclul in cele 7 zile de pauza. Acum am inceput din a 8 zi o noua folie de pilule si mai am cateva ovule.Intrebarea ar fi dupa cate zile de la terminarea tratamentului cu ovule sunt din nou protejata? pentru ca banuiesc ca ovulele scad eficienta pilulelor.Si dupa cat timp de la terminarea antibioticelor revin pilulele la eficienta lor maxima?

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pe toată perioada tratamentului, fie cu antibiotic sau nu, contactul sexual este interzis pentru a preveni recidiva! Se tratează și partenerul dacă ai dat de un medic citit asta trebuia să facă și să spună.
În rest ești protejată la maxim dacă pe parcursul acestei luni folosești ca măsură suplimentară prezervativul. Pe perioada antibioticului trebuia să iei și un protector gastric și de ficat, dar tu sigur nu ai luat că nu ți s-a spus.
Sănătate.
Pa, pa.

| Merry24 a răspuns:

Esti protejata.eu am urmat tratamentul cu cervicd si antibiotice si am avut contact sexual si nu am ramas gravida insa exista o problema daca ai avut tratament cu antibiotice si ovule din proprie experienta inseamna ca ai avut un polip sau o infectie grava a vaginului, si eu am avut asa ceva si-mi curgea sange cand o faceam si pe de alta parte exista posibilitatea sa fie el infectat de o bacterie asta daca se aseaza pe wc murdar, imbraca chiloti mai multe zile si etc.Insa sfatul meu e sa eviti contactul sexual mkr pana te vindeci k altfel poate re reapara la loc acea infectie. Sfatul meu din proprie experienta. pooop