| Marinalina a întrebat:

As dori sa va adresez următoarea întrebare: am făcut petting cu prietenul meu, fără penetrare, însă, prin frecare, prezervativul s-a deplasat și se pare ca m-am murdărit în zona vaginala, menționez ca sunt virgina și eram în perioada de maxima fertilitate; exista vreo șansă să rămân insarcinata? Pana la un test de sarcina, care trebuie făcut abia după 2 săptămâni, astept părerea voastră

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca erai in perioada de maxima fertilitate orice presupunere devine hazardata iar posibilitatea unei sarcini chiar daca este foarte mica totusi nu poate fi 100% exclusa. Testul de sarcina clasic pe baza urinei pentru a avea un rezultat valabil se poate face dupa trecerea a minim 21 de zile de la ovulatie sau de la data ultimului raport sexual in cazul in care acesta sa petrecut dupa data ovulatiei. Daca vrei sa afli daca esti insarcinata la scurt timp dupa contact (minim 10 zile), cel mai indicat este sa faci un test pe baza unei analize de sange care poate indica prezenta hormonului hCG ce este secretat de corp doar in timpul sarcinii chiar de la inceputul ei cu un grad de precizie de peste 98%. Poate fi efectuat in orice laborator de analize medicale, contra unei sume de circa 40-45 de lei, cu aflarea rezultatului in 24 de ore.

| SkyPilot a răspuns:

Ca sa ramai ar trebui ca lichidele lui sa fi ajuns in contact cu mucoasa ta vaginala. Daca e vorba de lichidul preejaculator, sansele sunt mai mici, daca a ejaculat mai mari. In ambele cazuri poti ramane.
Daca nu esti dispusa sa accepti riscul, poti lua pastila de a doua zi care are o eficacitate de 95% in primele 24 de ore. Ar fi indicat sa discuti azi cu un ginecolog care iti va pune intrebari suplimentare, va evalua riscul si iti va prescrie eventual o pilula care sa se potriveasca cu organismul tau.

| Felys a răspuns:

Decat sa stai cu frica in san si sa risti atat mai bine ia pastila de a doua zi si excluzi total o sarcina in situatia data

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti virgina! Atata timp cat ruperea himenului nu a avut loc, nu ai cum sa fii insarcinata!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei nu mai spune. Exista femei al caror himen datorita unor caracteristici particulare se rupe doar la nastere.