| snitel a întrebat:

Aş vrea sa-l uit dar nu pot, nu stiu, in acelasi timp as vrea sa reluam totul de unde era frumos, dar cred ca el nu se va mai schimba, sunt confuza... te rog da-mi un sfat?!

Suntem de 5 luni impreună, e prima mea relatie...La inceput totul era ca in basme, ne intelegeam atat de bine, nu puteam unul fara altul, o zi daca nu ne intalneam, parca treceau ani.
Acum se comporta rece cu mine si nu suport lucrul acesta, cel mai rau e ca il iubesc ca o naiva chiar daca mi-a facut rau...il visez noptile si plang in hohote.Imi spunea dulci cuvinte, dar el ma mintea!
Nu ne-am despărtit oficial, nici nu stiu cum sau daca exista o regula de genu... dar mi-am propus sa-l ignor fiindca asta face si el pe mess si pe mobil, nu stiu daca e bine asa.

Răspuns Câştigător
| bea3x a răspuns:

E normal ca la inceput sa fie frumos. La inceput nu ne cunoastem asa bine.

1. celalalt incearca sa iti prezinte mai mult calitatile decat defectele
2. la inceput, el e mai mult cum crezi tu, iar in timp, devine cum e el. Asta pentru ca la inceput nu-l cunosti asa bine si umpli "golurile" cu ce ai vrea tu sa fie. Insa in timp incepi sa descoperi ca golurile alea sunt umplute cu realitatea, care e diferita de ce-ti imaginezi tu.

Multi oameni isi doresc ca relatia lor sa fie ca la inceput, cand era totul frumos. Din pacate, lucrurile evolueaza, se transforma intr-o relatie, si nu poti da timpul inapoi ca lucrurile sa fie din nou frumoase. Nu te mai tortura cu trecutul si cum l-ai putea aduce inapoi, ci gandeste-te la prezent. Intrebarea pe care ne-o punem de multe ori este "ce pot face ca sa-l schimb?", insa intrebarea reala pe care ar trebui sa ne-o punem este "ce pot face sa il accept asa cum e?" Daca nu il poti accepta exact asa cum e, si sa fii fericita, atunci stii care e raspunsul. Nu este corect sa asteptam de la ei sa se schimbe, asa cum nici tu n-ar trebui sa te schimbi pentru altcineva.

Sa-l ignori ar putea fi o solutie buna, dar te vei chinui asa. Poate ti-ar fi mai util sa-l abordezi direct si sa vezi ce se intampla. Daca nu stii ce se intampla, te vei chinui cu ganduri si vei umple "golurile" din nou cu ce-ti imaginezi tu, si s-ar putea sa nu fie in concordanta cu realitatea. Intreaba-l direct ce se intampla, spune-i ce simti, cum ai interpretat comportamentul lui in ultima perioada, si determina-l sa-ti spuna ce simte si ce vrea. Daca vrea sa se desparta de tine, ar trebui sa aiba macar curajul sa-ti spuna direct, nu printr-un comportament evitant. E dreptul tau sa-i ceri asta. Nu mai sta sa plangi si sa-ti faci ganduri triste, nu mai lasa gandurile si emotiile astea negative sa te controleze. Ia controlul in mainile tale si decide ce vrei. Fii clara. Daca vrea sa se desparta de tine, atunci iti vei confirma temerea, si macar vei sti ce ai de facut. Provoaca-l sa fie sincer si direct. Nu le permite celorlalti sa iti ofere mai putin respect decat le oferi tu - arata-le ca esti o persoana integra si ca meriti sa fii tratata ca atare.

2 răspunsuri:
| ioanaaa_3599 a răspuns:

DrAga horde,:*. acele dulci cuvinte pe care ti le adresa in fiecare zi probabil i-a u daunat la masele si el nu te a mai bagat in seama pe mess pentru ca a fost prea ocupat sa se duca la dentist sa isi puna o placa.incearkkkk sa il intelegi trece printr o perioada grea:O>:*. fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A obtinut ce a vrut cu acele cuvinte dulci, asa am patit si eu, cautati un baiat care sa nu aibe cuvinte dulci doar pentru sex