| larissaaaa5 a întrebat:

Astăzi trebuia sa îmi vina menstruația. Ultimul contact sexual neprotejat l-am avut ieri și penultima data acum o săptămâna. Nu a ejaculat in mine, ci pe spate. Penultima data a ejaculat, după s-a șters și l-a introdus iarăși. De câteva zile sunt foarte stresată in privința asta. Azi dimineața când m-am trezit și când sa ma duc sa fumez parca simteam cum îmi vine sa vomit dar am impresia ca simptomele astea mi le provoc și eu gandindu-ma non stop la asta. Eu am un ciclu neregulat. Sunt șanse sa îmi întârzie și din cauza ca sunt stresată și ma gândesc non-stop la faptul ca as putea fi însărcinată?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ultimile dati, ci numai daca ai avut sex in zilelel tale fertile.
In principiu, un penis care a ejaculat are deja sperma ramasa pe teava, care reintrodus in vagin se scurge involuntar si poate produce o sarcina, lucru care la voi s-a intamplat, odata ce doar la sters pe afara, dar sperma era deja pe teava...
Ma rog, asta este greseala fatala cu care poti ramane gravida, dar numai daca erai in perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai precizat si afirmat faptul ca ""Eu am un ciclu neregulat."", in aceste conditii formularea si oferirea unui raspuns care sa fie si obiectiv si catusi de cat corect este hazardata si cu un grad foarte mare de risc, fiindca in acest caz este cu totul imposibil sa poata fi anticipata si cunoscuta in mod precis care va fi lungimea acestui ciclu si in care zi va incepe viitoarea menstruatie.
Numai daca penultimul act sexual a fost intretinut (probabil) in data de 14 Martie si astfel a avut loc cu minim 13 zile inainte de ultima zi a ciclului menstrual care ar fi 26 Martie, doar in acest caz se poate aprecia ca nu se putea forma sarcina, fiindca cele 2 acte sexuale numai in acest caz ar fi fost intretinute in perioada de infertilitate absoluta a acestui ciclu menstrual.
Daca ciclu actiual a fost programat homonal sa aiba lungimea mai mica sau mai mare fata de data de 26 Martie, in acel caz este cu totul imposibil sa se poata face orice calcul si afirmatie in privinta posibilitatii sau imposibilitatii de a se putea forma sarcina.
In cazul tau NU se poate folosi cuvantul/termenul de ''intarziere'' a zilei de pornire a menstruatiei, fiindca ciclul tau NU are o lungime stabila si mereu aceeasi incat sa se poata stabili data in care urmeaza sa se termine ciclul actual si sa inceapa viitoarea menstruatie. Multa sanatate!

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!

| tudorvolcano a răspuns:

E de ajuns ca să fie penetrare pentru a rămâne însărcinată, nu e nevoie de ejaculare.
În timpul penetrării, lichidul pre-ejaculatoriu conține spermatozoizi. Și chiar dacă este prezent în cantități foarte mici, poate fi îndeajuns încât să se facă inseminarea ovulului.

Dacă a mai și introdus penisul după ejaculare, probabilitatea unei sarcini crește enorm. Nu e de ajuns să se șteargă, pentru că încă mai rămâne spermă pe suprafața glandului, care are spermatozoizi.

La final, dacă rămâneți însărcinată, lăsați copilul să se nască. Vă va fi mult mai bine decât dacă îl omorâți.

| Stegman a răspuns:

Pai daca iti place sa fii cosul lui stai cu stres. Daca erai mai inteligenta faceai cum vroiai tu nu cum vrea el.