| AlisPretty a întrebat:

Ati avea o relatie de iubire cu o persoana de alta religie? De exemolu ma refer si la diferente ca ortodoxism si catolicism, cat si crestinism cu budism

7 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Da, atata timp cat este vorba de o religie crestina.
Nici vorba de budism, islamism etc. Am avea mentalitati mult prea diferite.

| MariusDeejay a răspuns:

Cu cred ca daca 2 oamenii se iubesc cu adevarat nu conteaza religia, nationalite, rasa, culoare, iubire e tot ce conteaza.

| gingergirl1 a răspuns:

O relatie sa zicem, dar ceva de viitor nu merge! Parerea mea! Ortoxism si catlicism...am auzit ca nu sunt foarte diferite aceste doua religii dar na'...eu nu prea vad unde problema daca ai relatie cu cineva de alta religie,dar repet! Ceva pe viitor nu prea merge! happy
Sti, poate esti majora si vrei sa te mariti cu el, trebuie sa cadeti de acord, ori ortodox, ori catolic plus mai sunt si parintii si etc laughing

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

De ce nu? atata timp cat partenera nu este o fanatica a religiei sale nu cred ca exista vreun impediment

| TwiXXXie a răspuns:

Crestinism cu budism nu, dar in cercul crestinismului da, eu de exemplu sunt neo protestant si majoritatea relatiilor mele au fost cu fete ortodoxe big grin

| bbydeea317 a răspuns:

Iubirea trece granitele varstei, inaltimii, greutatii, distantei. Trece peste orice. Problema intervine atunci cand vrei sa te casatoresti religios cu acea persoana. Atunci unul dintre parteneri trebuie sa se converteasca la religia celuilalt. Daca vrei sa te casatoresti doar civil, se poate si fara convertire. Cand iubesti, iubesti o persoana cu tot ce inseamna ea, nu conditionat.

| SweetLittleAngel a răspuns:

nu vad nici o problema in a fi cu un om care este de o religie diferita. e ca si cum ai avea o relatie cu un om care nu are aceeasi preferinta muzicala ca tine, spre exemplu. Conteaza doar ceea ce simti tu iar daca tu il iubesti pe acel baiat/acea fata nu conteaza de ce religie esti. De exemplu, matusa mea avea in tinerete o relatie catolic ( ea era ortodoxa) si totusi ea l-a iubit. Acum are trei copii cu acel catolic deci nu conteaza religia! Conteaza doar sa-l iubesti