| bogdy97bsi a întrebat:

Boala Sida se transmite doar prin contact sexual sau se poate lua si prin sarut?

Răspuns Câştigător
| gabriela_8989 a răspuns:

HIV se transmite:
Dacă ai contact sexual (vaginal, oral sau anal) neprotejat (fără prezervativ) cu o persoană infectată.
Dacă eşti însărcinată şi eşti seropozitivă, poţi transmite virusul copilului înainte de naştere, în timpul naşterii sau după naştere (prin alăptare la sân).
În urma unei intervenţii chirurgicale sau stomatologice dacă instrumentarul medical nu a fost sterilizat corespunzător.
Dacă îţi injectezi droguri cu un ac sau o seringă folosită de către o persoană infectată.
La cosmetică sau frizerie, dacă instrumentele folosite nu au fost sterilizate corect (Atenţie! Aparatele folosite în cabinetele de cosmetică şi în frizerii pentru sterilizare nu au puterea de a distruge HIV sau alte virusuri, cum ar fi cel al Hepatitei B sau C).
Prin tatuare, dacă acele pentru tatuaj nu sunt de unică utilizare, folosindu-se acelaşi ac la mai multe persoane. De asemenea, nu trebuie folosit de la un client la altul tuşul sau vopseaua pentru tatuaj, deoarece există riscul ca acest lichid să conţină sânge infectat de la clientul precedent.
Prin transfuzie, dacă primeşti sânge de la un donator infectat cu HIV. Riscurile infectării pe această cale sunt astăzi foarte mici în România, donatorii fiind testaţi înainte de a dona sânge pentru intervenţii medicale.
Atunci când oferi primul ajutor unei persoane seropozitive care a suferit un accident (cu sângerare), fără a respecta minime măsuri de precauţie (dacă nu ai la îndemână mănuşi sterile foloseşte o pungă de plastic).
HIV NU se transmite:
Folosind aceeaşi veselă sau aceleaşi tacâmuri cu o persoană infectată cu HIV.
Mâncând din mâncarea gătită de o persoană infectată.
Atingând, îmbrăţişând sau sărutând o persoană HIV+.
Folosind aceeaşi toaletă cu o persoană infectată.
Folosind aceleaşi obiecte cu o persoană infectată.
Stând în aceeaşi camera cu o persoană infectată.
De pe un scaun sau bancă unde a stat o persoană infectată.
Prin înţepături de insecte.
De la animal la om. Animalele nu sunt purtătoare de HIV, cu excepţia unei singure specii de maimuţă, considerată de unii specialişti sursa epidemiei.
Prin aer sau apă.
Prin lichide, ca laptele de animale, sucuri etc. Virusul nu le poate contamina.

13 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu se transmite prin sarut atata timp cat nu veti nici tu, nici partenera, leziuni in cavitatea bucala. Orice solutie de continuitate la nivelul pielii sau al mucoaselor este poarta de intrare pentru orice boala transmisibila.

| Emeraude a răspuns:

Se poate transmite si prin sarut, dar dupa cum ti s-a mai spus, doar atunci cand partenerii au leziuni la nivelul cavitatii bucale, cand sarutul este prea "agresiv" si produce sangerari. Sida se transmite prin contact sexual si prin sange.

| Ana_6509 a răspuns:

Exista riscul transmiterii virusului prin sarut, in anumite conditii : sarutul umed, pasional poate provoca leziuni prin muscaturi ale buzelor sau limbii. Prezenta sangelui in saliva face ca aceasta sa devina contagioasa. In aceste situatii virusul HIV poate fi transmis prin sarut. Atentie la sangerarile din cavitatea bucala produse de leziuni ale mucoasei (gingiilor).

| Crisu_8081 a răspuns:

Se ia prin transmisie sexuala.Prin sarut nu!

| mihaela_7915 a răspuns:

Prin sarut in nici un caz.

| buldog a răspuns:

Doamne cta lumi dezinformata! Se poate lua prin sarut NUMAI in cazul in care amandoi partenerii au rani deschise in cavitatea bucala(in gura)!

| Fllly a răspuns:

Nu
bft la lins:*

| ilye6676 a răspuns:

In nici un caz nu se ia prin sarut dar dac faci sex oral cu fata se ia adica sa-i faci tu fetei se stie ce ...succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind ii sugi atuncea ii stiiii...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da
se poate lua si prin sarut!

| leelou a răspuns:

Intr-adevar, prea multa lume dezinformata. E suficient ca doar unul dintre parteneri sa aiba leziuni deschise la nivelul cavitatii bucale. Prin sarut agresiv, schimb de saliva, ingerarea acesteia. se poate lua virusul HIV. Nu e si neaparata nevoie sa se si declanseze ca sa genereze S. I. D. A

| zecoss70 a răspuns:

Prin sarut nu se transmite.

| ddd_3654 a răspuns:

Nu...in nici un caz prin sarut.