| KanjiKun a întrebat:

Bun, deci, am 15 ani, tot ce o sa spun o sa spun cu mintea mea de adolescent care poate încă nu este suficient de experimentata, anyway, sa trecem la subiect.
So, de când ma știu am fost înconjurat de fete, adică serios, bun și crescând am ajuns sa realizez ca nu știu ce simt eu fața de fete, referindu-ma la orientarea sexuala, obviously.
Deci, ma descurc foarte bine în a vorbi cu fetele chiar am un oarecare stil destul de plăcut de a vorbi(am 1'59 deci nu pot sa spun ca sunt cine știe ce reprezentant masculin, sunt genul mic și drăguț, i think...) asa, în generala am avut 2 relații cu 2 fete bine "relații" am stat mai mult cu acestea ca să înțeleg ce este asa grozav, dar mi s-a părut meh, adică nu mi-a plăcut sa fiu asa concentrat pe cineva, whatever, am avut și parte de primul sărut, din câte știu primul sărut ar trebui sa fie ceva wow, mie mi s-a părut meh, adică eram puțin entuziasmat dat fiind ca era prima experienta de genul dar în rest nimic (țin sa menționez ca am avut colege nebune și eu eram obiectul pe care încercau orice, aici referindu-ma la orice se gândește orice băiat...atinsul fundului și bustului, da am făcut-o și pe asta, dar mehlaughing.) De acum 2-3 ani când am avut ultima "relație" (2 -3 săptămâni) nu am mai avut o relație și nici nu mi-am dorit, cu gândirea mea de acum nu simt nevoie de o relație. Dar acum vine chestia, gen, mie nu prea îmi plac fetele, bine nu pot sa spun ca îmi displac dar sunt meh, dar nici cu băieții n-am avut și nici nu prea am cine știe ce treaba, adică gen unii da, mi se par drăguți, ca să zic asa, dar nu, nu am fost și nici nu am simțit un fel de atracție de acest gen pentru un băiat, bine din persoanele pe care le cunosc gen băieți nici n-am pe cine, adică cu băieții nu vorbesc decât cu my best friend și încă unul, sunt ok din punct de vedere al esteticului dar nu ma interesează, dar nici nu pot spune ca nici pentru băieți nu am deloc atracție, cred ca sunt încă în faza de cunoaștere.
Acum, e timpul ca homofobii, frustrații, cât și persoanele lucide și persoanele care vin doar ca să fie aici sa-și dea părerea, sunt gay, bi, asexual?
Bi ar fi ok dacă as fi, asexual nu m-ar deranja cât despre gay, nu pot sa spun ca m-ar deranja asa tare doar ca e chestia ca în România și nu numai nu e chiar bine văzută, deci, începem sa ne îndreptăm spre mai bine, oricum dacă ar fi sa fiu gay as fi împăcat cu situația, eu am o încredere în mine destul de mare deci ma descurc laughing și dacă ar fi sa am un "iubit" nu as ieși cu el in public sau alte chestii de acest gen, adică vine și chestia, dacă nu vrei sa se vorbească de tine nu atrage atenția, mna, dar nici nu cred ca o sa îmi fac unul, după cum am zis nu ma prea vad nici cu un băiat dar nici cu vreo fata.
Bun, am terminat cu cașalotul asta de întrebare, am pus o doar de curiozitate, știu ca încă sunt neștiutor și tocmai de aceea, vreau sa vad ce mentalitatea am avut la vârsta asta, kf eu din viitor? O duci bine? laughing

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Buna! Pari un tanar destul de istet, de aceea cred ca intelegi ca ai nevoie de timp pentru a te cunoaste pe tine insuti si pentru a-ti da seama de ceea ce iti doresti cu adevarat.Esti tanar deci ai timp suficient sa o faci.Toata lumea vorbeste despre identitate sexuala, dar mai putin de cea asexuala sau demisexuala(conditia in care simti atractie fizica si ai dorinta sexuala numai fata de parteneri pentru care ai dezvoltat deja sentimente, fie ei de sex feminin sau masculin). Cred ca este important sa te informezi cat mai mult despre aceste subiecte pentru a le intelege mai bine.La un moment dat, poate vei experimenta si practic pentru a te simti sigur de ceea ce iti doresti sau nu, dar te sfatuiesc sa faci acest pas numai daca este ceea ce tu iti doresti cu adevarat si mereu cu prezervativ.In orice caz, esti la varsta la care vrei sa intelegi cat mai multe despre tine insuti si este firesc, dar fa-o cu cap si numai daca tu iti doresti asta cu adevarat si nu tine cont de presiunea sociala care mereu are grija "sa te indrume" catre o "normalitate" superficiala.Mult succes in toate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pana nu vei avea experiente sexuale atat cu fete cat si cu baieti, nu vei stii cu certitudine daca esti sau nu gay, daca iti plac mai mult fetele sau baietii.
Dar toate la timpul lor, fiindca esti inca adolescent si ai timp sa explori.
Te sfatuiesc sa te apuci de un sport care stimuleaza hormonii de crestere (inot, volei, handbal, baschet) fiindca mai ai sanse sa cresti pana la 18-20 de ani, cand se incheie cresterea la voi, baietii.

| mihai69 a răspuns:

Mai trebuie să treacă ceva vreme ca să poți spune cu certitudine ce și cum.

| Paul754880338 a răspuns:

Parerea mea chiar daca este evident acida, este ca o coerenta in exprimare ( mai putin mix romana-engleza si onomatopee plus cuvinte inventate ), o directie mai certa, un pic mai multa modestie, si stingerea pe cat posibil a dorintei de a iesi in evidenta la adapostul anonimatului, ar fi exact calea pentru a gasi in viitor un TU de care sa fii mandru. In viitor normalitatea va fi un exponat de muzeu inconjurat de alarme sofisticate.

| Lawrrrr a răspuns:

Poti sa încerci aa vorbești cu un baiat din comunitatea asta, dacă nu gasesti pe cineva din cercul tau de persoane te ajut eu happy

| CinevaDinPublic4 a răspuns:

Esti deeesfrajat!