| zuzu a întrebat:

Bun, o mica mare problema am. Pe la sfarsitu' lunii octombrie m-am culcat cu prietenu' meu si spre marea mea greseala si neprotejat. Bun, in noiembrie, decembrie si ianuarie, am avut menstruatie. fie, a mai intarziat putin dar a fost ...pe luna februarie, nu a venit deloc. thinking Ma gandesc ca daca pe cele 3 luni dinainte a fost, nu ar trebui sa fie probleme. Dar, este totusi vreun risc sa raman insarcinata? Adica. Lichidul acela galben a tot venit dar, deocamdata atat >thinking

14 răspunsuri:
| zuzu explică:

Ah, ce am omis e ca nu si-a dat drumu' inauntru.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru zuzu):

Bună.
Aplică metoda coitului întrerupt!
Un test de sarcină.
Pa, pa.

| XxBlueRosexX a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina sau mergi la ginecolog sa iti faca o ecografie e mai sigur.

| Vvistula a răspuns:

Niciun risc 100% este doar intarziere sau alta cauza

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| AleXisAleXis a răspuns:

Se poate sa ai menstruatie peste sarcina dar daca tu zici ca nu si-a dat drumu in tine si abia dupa 3 luni ti-a intarziat nu cred ca esti insarcinata. Poate nu ai menstruatia regulata nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji. Mai bine fa`ti un test de sarcina si scapi de griji. Sau mergi la un ginecolog si vezi ce zice care este problema, de ce nu ti-a venit o luna. ai grija de tine

| zuzu explică (pentru AleXisAleXis):

Stiu ca menstruatia peste sarcina, e mai scurta si e mai maronie gen, dar mie mi-a venit cum vine de o bicei. de culoare normala, si abundesnta. Doar ca a mai intarziat care 2...3 zile, dar asta se intampla si inainte.

| AleXisAleXis a răspuns (pentru zuzu):

Hai nu mai fi asa speriata. Nu esti insarcinata. Mergi la ginecolog, assta ar fi cel mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| CrazzzyA a răspuns:

Nu cred. Mai ales ca ti-a venit inainte. Fa-ti un test de sarcina sa te convingi.

| alinaheering a răspuns:

Esti doar un pic racita! Sunt putine cazuri in care ai menstrutie si esti gravida! Trebuie sa tii cont si de faptul ca luna februarie are si mai putine zile fata de celalalte luni prim urmare iti va veni cu cateva zile intarziere!