| smileforme a întrebat:

absorbantele interne au efecte negative asupra corpului? :*

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, atata timp cat ai grija sa le schimbi la maxim 4 ore. Depasirea, chiar intamplatoare a acestui interval, te expune la riscuri serioase.

| Question a răspuns:

Este recomandat sa nu le porti in zilele cu flux mare, de obicei a doua si a treia zi. Si sa le schimbi des, asa cum s-a scris, la 3-4 ore. Totusi daca ai putea sa le eviti ar fi bine pentru ca odata cu sangele eliminat elimini si toxine in timpul menstruatiei si acestea nu sunt eliminate complet daca porti tampoane interne. Stiu pe cineva care purtat numai tampoane interne timp de 10 ani si dupa o vizita la ginocolog a aflat ca era la un pas de a face cancer so take care, e ok daca le porti din cand in cand dar nu exagera.