| Kalla a întrebat:

Ce efecte negative are bulimia asupra corpului? Funda. Fara link-uri de pe wikipedia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Enanita a răspuns:

Buna!

De multe ori, persoana suferinda de bulimie nu este subponderala si deci efectele bulimiei nu deriva din malnutritie, ci din obiceiul de a elimina hrana prin vomismente sau folosirea laxativelor.
-dureri si usturimi cronice ale gatului
-degete cu pielea inrosita si ingrosata, ca urmare a introducerii lor pe gat, pentru a putea vomita
-hemoragie interna din cauza rupturilor de stomac si esofag
-umflarea mainilor si picioarelor ca urmare a retentiei de apa
-spargerea vaselor de sange ale ochilor
-umflarea obrajilor si a glandelor salivare
-apar constipatia, balonarea (care este luata drept ingrasare) si durerile abdominale
-distrugerea dintilor si a mucoaselor gurii
-apar ameteala si chiar lesinul
-somnul devine neodihnitor, se instaleaza insomnia
-reflux acid si ulcer
-pierderea menstruatiei
-constipatie cronica ca urmare a folosirii laxativelor

In plan biologic:
Esofag Barrett - asociat cu producerea de cancer al esofagului si cauzat de refluxul esofagian
hemoragie interna
scaderea nivelului glucidelor poate duce la afectarea ficatului si rinichilor, si mai departe la deteriorare mentala
palpitatii, scaderea tensiunii, in cazuri grave putand degenera in infarct
sistemul endocrin este grav afectat, iar acest lucru se manifesta in primul rand prin dereglarea sau disparitia ciclului si intarzierea dezvoltarii fizice in intregul ei scaderea densitatii osoase - osteoporoza
infertilitatea - imposibilitatea de a avea copii - datorita pierderii ciclului si disfunctiilor metabolice.
imposibilitatea de a duce o sarcina la termen sau nasterea unui copil cu malformatii - datorita devitaminizarii si malnutritiei

http://anorexie-bulimie.ro/efecte-fizice.html

11 răspunsuri:
| Kalla explică:

Parintii mei ma iubesc. Iubi al meu ma iubeste si stiu ca tine la mine iar eu sunt bulimica anorexica si sunt mandra de astawinking!

| Enanita a răspuns (pentru Kalla):

Kalla, incerci sa afirmi contrariul celor spuse de ßirGagaWelch, dar tu ii demonstrezi contrariul. Nu mai raspunde provocarilor.

| Kalla explică (pentru Enanita):

O a incerc dar este asa enervant! >sad

| Enanita a răspuns (pentru Kalla):

Ai auzit de "indiferenta"? Aplic-o!

P.S.: Erai la fel de enervanta cand venea vorba de ati apara religia. :p

| Kalla explică (pentru Enanita):

Am s-o incerc.

p.s: da imi amintesc laughing)

Răspuns utilizator avertizat
| Enanita a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Buna!

Ii iau aparare? Nu cred ca este chiar asa, si da, o jignesc, nu asa de dur ca tine. Recunosc ca fata este prostuta, poate un pic cam mult. I-am zis-o de mai multe ori. Si de cate ori vedea ca oricat m-ar contrazice, am dreptate, incepea cu faze gen : " Cine esti tu sa ma critici". Pana la urma, cred ca a inteles ca o jignesc pe buna dreptate. Si de atunci incerc sa ii deschid ochii, sa vada ca lumea e diferita de cum o vede ea. Dar oricum as lua-o, vad ca nu intelege. Acum cateva ore i-am aratat in mod pasnic, ca "iubi" nu o iubeste, si parea convinsa, si peste o ora vad "Iubi al meu ma iubeste si stiu ca tine la mine", am crezut ca nu vad bine, dar asta e. Observ ca se injoseste sa zica/faca orice ca ea sa aiba dreptate, atunci cand se contrazice cu cineva.
"eu sunt bulimica anorexica si sunt mandra de asta - Tocmai ai demonstrat catde PROASTA esti laughing "-Daca sufera de anorexia/bulimie, atunci nu ar trebui sa razi de ea cand spune prostia mentionata mai sus, pentru ca o anorexiaca chiar este mandra de starea ei, ci sa o ajuti sa realizeze ca are o problema.
"Si, da! Toata lumea te iubeste. Parintii, atat de mult incat ai prefera sa fie morti, ca tot n-ar fi atat de trista situatia ta!"-De ce te iei de familia ei?"-Daca fata e depresiva si cuvintele tale o fac sa se afunde ai tare in depresie sau o vor impinge sa faca ceva necugetat.
Ca are probleme, da, este vizibil, insa nu o cunosti si nu sti care sunt acele probleme. Arata-i unde greseste intr-un mod mai putin dur.

P.S.: Da, Kalla, stiu. Cum am indraznit sa te judec? Cine sunt eu? Cum am spus si mai devreme, ador sa ma contrazic cu tine, daca iadul exista, asa cum zici tu, sper sa imi tii companie, asa nu ma voi plictisi.

Multumesc! O seara placuta!

Răspuns utilizator avertizat
| Enanita a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Parintii ei nu sunt morti, dar se pare ca nu o inteleg si ca sunt ingrijorati pentru ea, asta reiese din ultima ei intrebare. Ma bucur ca ai observat ca are probleme si sper sa nu o mai tratezi ca pana acum. Singura parte "buna" a problemelor ei o constituie faptul ca este amuzanta, asa ca incearca sa-i multumesti pentru hohotele de ras fiind mai intelegator cu ea.

Merci! Noapte buna!

Răspuns utilizator avertizat
| Enanita a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Scuze, raspunsul facea referire la intrebarea troll-ului KaIIa si a fost dat inainte de a vedea ca nu este Kalla. Unde am zis ca trateaza problema cu optimism?
Totusi nu putem afla daca problema cu iubitul e reala, poate parintii chiar nu stiu ca acel iubit o bate. Poate ca sta langa el pentru ca e "anorexica bulemica" si crede ca nu va gasi pe altcineva. Sau poate parintii sunt cei care o maltrateaza.
Ce nu inteleg eu este de ce nu vorbeste cu cineva despre problemele ei, pana la urma daca le posteaza pe site, nimeni nu o cunoaste in realitate si nu ar afecta-o cu nimic, ba chiar i-am putea da sfaturi. Daca ii e rusine putea sa isi faca alt cont si altfel nimeni nu stia ca ea este Kalla. Important e sa discute cu cineva, prin orice ar trece nu e bine sa tina in ea.