| anonim_4396 a întrebat:

acum 10 ani mi-a fost extirpat ovarul drept, acum cateva luni am fost la doctor si mi-a zis ca am un uter curat si frumos, ovarul stang functioneaza bine! ne dorim tare mult un bebe si de ceva timp ne chinuim si nimic. am tot citit pe net despre ovulatie, fertilitate etc si m-am zapacit de tot.de ex ultimul ciclu a fost pe 11.10.2010 cand ar trebui sa fac dragoste ca sa raman insarcinata? astept un raspuns

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar trebui sa faci toata luna la interval de 3-4 zile, iar in perioada 20-28 octombrie la fiecare doua zile. Nu mai des.

Abh
| Abh a răspuns:

Primele 9 zile ale ciclului menstrual ( la un ciclu regulat de 28 de zile) sunt nefertile. Urmatoarele 9 zile constituie perioada fertila, cand ai mari sanse sa ramai insarcinata, ultimele 9 zile sunt din nou nefertile. Ovulatia are loc cam in a 14 -a zi a ciclului menstrual. Ciclul menstrual se calculeaza incepand din prima zi de menstruatie.

| Crisu_7532 a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti la faptul ca "trebuie" sa ramai insarcinata pentru ca in felul acesta pui presiune si asupra ta si asupra partenerului tau. incearca sa "profiti" de zilele fertile dar fara a te impacienta prea tare pentru ca stresul e mai daunator ca orice altceva. daca vei cauta pe net, o sa gasesti sute de povesti ale unor femei care povesteau cat de tare s-au chinuit sa ramana insarcinata si fara nici un rezultat. si aceste femei povestesc ca din ce se ambitionau mai tare erau din ce in ce mai dezamagite. pana cand, intr-un final, au renuntat sa mai incerce in mod expres sa ramana insarcinate si, la scurt timp, chiar au ramas.
eu iti urez succes si un bebe frumos si sanatos!

| AfRodiTa_4919 a răspuns:

Daca dr are dreptate atunci trebuie rabdare. eu te pot ajuta. adica suplimente nutritive, persoane in cauza care au avut probleme similare de "fertilitate" si ajutor de specialitate. succes si astept sa mi scrii sa vad cum mai esti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crisu sa stii ca ai dreptate.am citit mult pe internet.si am observat ca, cu cat te obsedeaza mai mult treaba asta cu atat nu vine bebe, deja am inceput sa ma mai calmez, o iau ca atare.cand o sa fie o sa fie...va multumesc mult pentru raspunsuri

| anamaria_5148 a răspuns:

Hai ca mi-am facut si eu cont acum. putem vb mai multe.cum ai putea sa ma ajuti afrodita?

| anamaria_5148 a răspuns:

Chestia este ca imediat dupa cm am facut dragoste, si chiar daca stiu ca nu poti ramane insarcinata imediat dupa mie de o saptamana imi este ff rau. Imi vine sa vomit dimineata, la pranz dupa ce mananc sunt terminata mi-e rau rau si apoi ma mai i-au greturile seara, am dureri de cap care tin cam 30 min si apoi mai lasa, iar ma iau si tot asa. si pana acum o saptamana eram o pers ff activa de o saptamana nu am chef de nimic. nu mai fac curat nici vasele nu am chef sa le spal parca mi-e scarba de tot. si ma gandesc oare sunt insarcinata?