| Alitza a întrebat:

Acum 2 luni am facut test de sarcina si a iesit negativ Luna trecuta mi-a venit ciclul menstrual 2 zile o zi nu mi-a venit iar a 4 a zi mi-a venit iar, de cand am facut testul si a iesit negativ.am facut o neprotejat de vreo 3 ori, iar luna aceasta trebuia sa imi vina pe 7 8 si nu mi-a venit nici acum. Este posibil sa fiu insarcinata? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| adatvp a răspuns:

Posibil sa fii racita, dar pentru a fi mai sigura fa un test de sarcina.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca exista posibilitatea sa fii insarcinata. Soarta aparitiei unei sarcini depinde de momentul in care sunt intretinute acele contacte sexuale neprotejate. Este determinat stiintific ca o sarcina se poate forma doar in cazul in care ajunge sperma in vagin intr-una sau mai multe zile din cele 4-6 zile ale perioadei fertile a ciclului menstrual. De asemenea in foarte mare masura formarea unei sarcini in astfel de situatii depinde de experienta sexuala a partenerului, de capacitatea lui de a-si retine perfect ejacularea. Dar determinarea perioadei fertile se poate face numai in cazul in care CICLUL menstrual este REGULAT, in caz contrar intretinerea de contacte sexuale neprotejate reprezinta o "joaca cu focul" de pe urma caruia uneori poti sa te "arzi". Multa sanatate!

| MariaLarissa a răspuns:

Exista posibilitatea sa ramai, findca ai facut-o de 3 ori, da-ti si tu seama, gandeste logic, fa niste teste de sarcina dupa 2 3 saptamani de la cele intamplate.
Poate ai un ciclu menstrual neregulat.