| magdalenalilianapetronela a întrebat:

acum cateva zile am facut sex neprotejat, a fost pentru prima oara, tin sa mentionez ca nu a ejaculat in interiorul meu si eram in perioada nefertila, eram in a 9 a zi de la inceputul ultimei menstruatii.ce sanse am sa raman insarcinata? ps: am 15 ani
multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ziua a 9-a este deja inceputul perioadei fertile!
Sex neprotejat inseamna posibilitatea sa ramana insarcinata chiar daca nu ejaculezi in vagin, din cauza picaturii seminale care se elimina involuntar din penis in primele 10 secunde cand este introdus in vagin si care poate sa lase fata insarcinata, chiar daca nu exista ejaculare in vagin!

La 15 ani nu ar trebui sa va jucati de-a sexul, ca riscati sa deveniti parinti peste noapte!

Un test corect de sarcina se face la minim 5 saptamani d ela ultimul ciclu mentstrual!

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ar trebui sa ai motive de ingrijorare daca ciclul tau menstrual este unul de tip REGULAT care are mereu acelasi lungime, al carui numar este constant acelasi si este de peste 28 de zile. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In conditiile prezentate de tine este exclusa o sarcina.

| magdalenalilianapetronela explică:

Am luat jumătate ( pentru ca mi-a spus farmacista sa iau jumătate pentru ca am sub 16 ani ) din pastila de a 2 a zi la 48 de ore, pe cutie scria ca o pot lua pana la 72 de ore

| AndreShAtat a răspuns:

E cumva foarte complicat...se mai tine cont si de pre-ejaculare.Dar speră ca totul va fi bine