| INGERUL408 a întrebat:

Acum ceva timp ieseam cu un baiat, fara sa stie parintii mei. Dupa o relatie de 4 luni ne-am despartit (ultima data cand am vorbit ne-am certat urat de tot si nici macar nu ne mai salutam cand ne vedem). Parintii mei au aflat de „prietenul" meu la 2-3 zile dupa ce ne-am despartit de la scoala. Am avut niste probleme la scoala deoarece el este genul de „bad boy" (fumeaza, bea etc.) M-am certat cu parintii mei foarte rau dupa asta, chiar mi-au luat telefonul, dupa cateva zile mi l-au inapoiat. Totul a fost bine pentru o luna, incepeam sa iau note mari la scoala, pana cand am luat o nota mica la matematica... Mama mea crezand ca sunt iarasi cu acest baiat, a vrut sa imi ia telefonul si sa se uite daca vorbesc cu el, dar eu nu am vrut sa i-l dau si aveam cod la deblocare. A parut dubios faptul ca nu i-am lasat, asa ca au contactat o cunostinta de familie care lucreaza la scoala si ea le-a spus ca inca sunt cu respectivul baiat si tot felul de chestii aiurea. Si colac peste pupaza, ceva coleg ( nu am aflat cine) a mai spus ca inca sunt cu el si ne intalnim pe ascuns. Ne-am certat iarasi si nu mai vroiau sa imi dea telefonul, pana cand intr-o zi a spus mama ca o sa mi-l dea inapoi cand o las sa se uite in el. Problema e ca nu am nimic ce nu ar trebui sa stie in telefon, chiar nu am mai vorbit cu baiatul ala, doar ca mi-e foarte groaza de ei si nu stiu cum sa ii spun mamei sa-mi dea inapoi telefonul. Puteti sa-mi dati niste idei cum as putea sa i-l cer? Va multumesc big grin

4 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Povestea ta mi se pare atat de amuzanta, mai ales ca am trecut si eu prin exact acceasi poveste cand eram micuta laughing.

Telefonul oricum o sa ti-l dea, poate nu acum dar curand.
Pentru inceput iti sugerez sa vorbesti cu ei, nici eu n-am vorbit si am ascuns multe de ei din cauza fricii, dar cand m-am facut mai mare am realizat ca ei imi voiau doar binele si am crescut frumos datorita lor happy.

O poti lua pe mama ta si ii poti spune ca faptul ca ai luat o nota mica e doar din cauza ca n ai fost asa pregatita pe subiect, ca nu mai ai nici o legatura cu acel baiat si ca ar trebui sa aiba incredere in tine, pentru ca tu sa-i poti spune mereu ce te apasa, lucururi bune sau rele. Nu cred ca nu o sa te asculte. Cu mama a mers. Succces!

| Ara997 a răspuns:

Arata-i ca nu l-ai mai sunat si ai rezolvat problema.
si daca vrea sa vada si altceva, stabileste dinainte ca ii arati doar jurnalul de apeluri. daca scotoceste mai mult e un soi de incalcare a dreptului la intimitate, si nu-i ok, explica-i ca daca forteaza nota te indepartezi de ea ca mama si nici asta nu e ok
si pe bad-boy lasa-l

| KinderBeeeib a răspuns:

Încearcă sa te concentrezi pe învățat momentan, iar dupa ce iei câteva note bune vorbește cu ei calm si explica-le.

| OleaaOleaa a răspuns:

Cea mai bună idee e sa stai calm de vorbă cu părinții si sa le explici care a fost treaba ..si dacă nu ai nimic de ascuns atunci arata-le si telefonul..adevarul spune...