| hellokitty156 a întrebat:

Bună! Acum o săptămana am făcut sex, prezervativul a alunecat in mine, dupa o ora am luat pastila de a doua zi pentru că nu voiam să rămân însărcinată. Ieri, s-a spart prezervativul si era lichid preejaculator in el. Nu știu daca in momentul in care prezervativul s-a rupt acel lichid preejaculator a intrat in vagin. Asta s-a întâmplat imediat dupa ce mi s-a terminat ciclul. Am decis sa nu mai iau încă o pastila de a doua zi, deoarece nu vreau să îmi distrug organismul. Am procedat corect? Sunt șanse sa fiu însărcinata? Îmi este frica, va rog ajutați-ma! sad

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Daca abia s-a terminat o sa fii ok, cel mai probabil ovulatia o sa fie in vreo 2 saptamani. Ai facut bine si desi teoretic sanse sa ramai insarcinata sunt oricand..in cazul tau sunt foarte mici.

| Laalla a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu mai răspândiți informații false dacă nu știți corect. Ovulatia are loc de regula in zilele 14-15 ale ciclului, asta la un ciclu regulat de 28-29 de zile. Prima zi a ciclului este ziua numărul 1 a menstruației, deci asta înseamnă ca la aproximativ o săptămâna după terminarea menstruației apare ovulatie. Dar ceea ce nu știți voi este ca spermatozoizii raman in corpul uman pana la 5-7 zile deci deși ovulatia are loc in ziua a 14-a ciclului menstrual spermatozoizii ajunși in ziua 9-10 a ciclului menstrual pot in continuare sa fecundeze ovulul. De aceea fereastra fertila a unei femei este începând cu ziua 9-10 a ciclului menstrual pana in ziua 15-16. Ovulatia poate avea loc însă și mai devreme, dacă ciclul menstrual este mai scurt de 28 de zile sau dacă ai menstruația neregulată.

3 răspunsuri:
| Xox0 a răspuns:

Cum drc va frecati?

| Ilovedinero a răspuns:

Da sunt.De prezervative cu marime corecta nu ati auzit?