| SilviaOVM a întrebat:

Buna!
Acum vreo cateva luni pe o retea de socializare un baiat mai mare cu 6 ani ca mine mi-a trimis mesaj.Am mai schimbat cateva vorbe si am ramas amici.Ce e drept, baiatul mi se parea simpatic.Nu vorbeam zilnic asa din cand in cand, el nu lucreaza in tara.Mi-a cerut nr de telefon de 2 ori dar i-am zis ca mi-ar placea sa il cunosc intai si apoi i-l voi da.Cand a revenit acasa in concediu a vrut sa ne vedem. Dupa o saptamana i-am zis cand si unde...
A venit ziua cea mare, eu il asteptam la locul stabilit.Am auzit la un moment dat pe cineva la o distanta relativ mica de mine care tot isi dregea glasul insistent.Era el dar era insotit de un alt prieten.Ne-am salutat si am fost de acord sa bem ceva.Nu am vorbit cine stie ce acolo,eu am vorbit foarte putin, iar el cu mine tot asa, putin.In schimb cu amicul lui vorbea normal.Isi cauta mereu ocupatie si nu prea am avut contact vizual. Dupa 20 de minute a zis sa plecam, m-a condus cu masina unde trebuia sa ajung la autobuz.In masina am mai schimbat cateva vorbe printre care la final i-am zis ca eu sunt o fire mai timida si din cauza asta nu am fost asa vorbareata.El mi-a raspuns acelasi lucru.A trecut o saptamana aproape si nu a dat nici un semn de viata.I-am dat eu mesaj pe reteaua unde vorbeam de obicei si i-am multumit pentru intalnire. Apoi am incercat sa aflu mai multe despre el dar la un moment dat nu mi-a mai rapuns.In alta zi i-am trimis "ceva din greseala" sub pretextul ca trebuia sa ii trimit acea poza unei colege, sperand ca poate vom conversa din nou.Dar nu mi-a raspuns.
Mie mi s-au cam prins calcaiele dupa el si as vrea nespus de mult sa mai iesim sa ne cunoastem mai bine dar el nu a mai dat nici un semn de viata.
Oare e intr-adevar timid si se teme sa actioneze? Oare nu i-am placut? Sa incerc sa ii propun indirect o noua intalnire? Sau sa ii zic sincer ca chiar as vrea sa il cunosc mai bine?
Ajutati-ma, va rog! Simt ca imi pierd mintile

19 răspunsuri:
| Charm a răspuns:

1. Întâlnirile astea in 3 sunt cam inconveniente. N-ar fi trebuit sa vina cu amicul lui ca doar cu tine se vedea. Ar trebui sa ii reproșezi acest lucru.
2. Din moment ce nu ți-a mai răspuns eu cred ca tipul nu prea mai era interesat. Unii băieți caută ca fetele sa fie mai tupeiste, mai sigure pe ele, sa ii provoace, sa ii scoată din starea lor.
Ai putea lua inițiativa si sa ii scrii. Să-i reproșezi faptul ca n-a facut bine venind la întâlnire cu amicul sau. Acea persoana doar i-a distras atenția de la adevăratul scop al ieșirii: voi doi. Fa-l sa se simtă puțin prost pentru ce-a făcut si vezi ce se întâmpla apoi. Eu rămân la aceeași părere, ca băiatul nu mai era interesat, pur si simplu. Oricât de drăguț ar fi, nu te lăsa calcata in picioare si nu fii naiba. Fii deșteaptă si atenta la orice detaliu fie el nesemnificativ.

| Charm a răspuns (pentru Charm):

Naivă* scuza-ma

| SilviaOVM explică (pentru Charm):

Multumesc pentru sfaturi.
Chestia asta cu atractia fizica sau..., da intr-adevar unii se plac din prima clipa dar altii au nevoie de timp.Ies cu o persona si abia dupa cateva intalniri se realizeaza acea intalnire.
Deci ca si concluzie ar trebui sa ii scriu si sa ii explic ca m-a cam deranjat faptul ca a venit cu acel amic si ca ar trebui sa mai incercam o data doar noi doi? Sau sa il las in pace?

| RAY a răspuns (pentru SilviaOVM):

Chestia asta cu atractia fizica sau..., da intr-adevar unii se plac din prima clipa dar altii au nevoie de timp
nu exista au nevoie de timp, atractia e instanta, spontana, involuntara nu l-ai placut nu il vei placea la fizic daca nu schimba ceva la fizicul lui simplu
Deci ca si concluzie ar trebui sa ii scriu si sa ii explic ca m-a cam deranjat faptul ca a venit cu acel amic si ca ar trebui sa mai incercam o data doar noi doi? Sau sa il las in pace?
desigur ca nu trebuie sa renunti dar sa nu fi sacaitoare, enervanta, da inca o data dar doar voi doi desigur, e aiurea cu un amic pe bune, intreaba-l direct ma placi sau nu

| SilviaOVM explică (pentru Charm):

Chestia asta cu atractia fizica sau..., da intr-adevar unii se plac din prima clipa dar altii au nevoie de timp.Ies cu o persona si abia dupa cateva intalniri se realizeaza acea chimie*, atractie *

| RAY a răspuns (pentru SilviaOVM):

Chimia nu apare dupa cateva intarniri si iubirea, prima oara e atractia fizica apoi apare iubirea, in lipsa atractiei fizice nu exista iubire simplu

| RAY a răspuns:

Cred ca nu e atras fizic de tine,pur simplu nu te place,da ai putea sa mai vorbesti cu el desigur dar te visezi intr-o relatie cu el,daca e frumos multe alte fete il plac iar el va sta cu cea mai frumoasa ca asa e normal,dar daca ar interveni iubirea poate ca ar fi o scimbare nu stiu, ca a venit cu amicul lui nu e ok, ca nu isi mai scrie arata zero interes fata de tine, spune-i ma placi la fizic sincer sau pune pe altcineva sa il intrebe macar sti, o fi el timid dar in cineva are incredere, sora, frate, prieten etc

| Charm a răspuns (pentru RAY):

Ceea ce zici tu e greșit. Asemenea lucruri se aplica la țânci si derbedei de 16-17 ani. In ziua de azi trebuie sa fii cu cea mai frumoasa fata sau cel mai aratos baiat. Nu asa se construiește ceva. Frumusetea e trecătoare. Acum ești tanar si arătos, si peste câțiva ani plin de riduri, apoi cu pielea zbârcită. La faza cu atracția fizica? Fata nu a spus nimic de asta. Si daca nu i-a mai răspuns, se înțelege de la sine ca băiatul nu e interesat de ea din punct de vedere fizic si nici din punct de vedere sentimental. Daca băiatul ar fi vrut sa aibă ceva cu ea, ar fi cautat-o, i-ar fi oferit mai multa atenție. Dar n-a făcut asta. Si sa întrebi un prieten sau alta cunoștință a persoanei de care îți place nu e întotdeauna un lucru bun. Prietenul respectiv ar putea oricând sa dea din gura si să-i spună persoanei de care îți place ceea ce ați vorbit. Așa ca Raytm, gândește înainte sa spui ceva

| RAY a răspuns (pentru Charm):

Prima impresie este aspectul fizic si nu are legatura cu varsta de 16, 17 ani, majoritatea cuplurilor se atrag fizic ca doar nu stai cu cineva daca nu exista atractie fizica =iubire=chimie,acum de ce acel baiat nu e interesata de el ar putea fi faptul ca nu e atrasa de ea fizic iar asta duce la o lipsa de interes din partea lui,numi spune tu mine cum gandeste un baiat find fata,eu am scris din perspectiva unui baiat, faza cu frumustea e trecatoare sunt vrajeli feminime ca sufletul conteaza, pls lasa-ma cu vrajeli de astea, ca am cunoscut destule ca tine dupa ce ma vedeam cu ele pai sufletul numai conteaza, in fine fata sal intrebe direct si asta e, eu cred ca nu o place fizic simplu

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Eu sunt de acord sa imi de-a Facebook lui sal intreb eu personal daca ea nu are curaj

| SilviaOVM explică (pentru RAY):

Multumesc si tie pentru sfat

| Charm a răspuns (pentru RAY):

N-ai priceput. Nu spun ca aspectul fizic nu contează. Contează dar nu in aceeași masura cat contează personalitatea. Daca ea nu era timida ci puțin mai deschisă, băiatul poate ar mai fi vorbit cu ea, ar fi cautat-o. Nu-mi spune tu mie, stiu cum va merge mintea. Faza cu frumusețea nu e vrăjeală. Vrei sa spui ca la 40-50 de ani o sa fii la fel de frumos, o sa te tii bine inca? Nu prea cred.

| RAY a răspuns (pentru Charm):

Fata daca nu placi un om, daca nu simti nimic nu o sa ai chef sa i descoperi personalitatea, despre ce discutam ca sufletul conteaza, hai sa fim sinceri, nu conteaza cum arata la 40-50 de ani ca nu o sa apuca ei impreuna la varsta aia, daca ar fi stat 5 ani si aia mult ca se duce iubirea mai raid, nimeni nu se gandeste ma stau cu asta ca la 50 de ani o sa arat aiurea, gandeste-te cum arata un om care nu e placut fizic atunci daca unu frumos numai e asa frumos, astea sunt povesti ce scrii acolo, te poti tine frumos si la 50 de ani,mai ales in ziua de azi sa fim seriosi, nu conteaza daca era deschisa daca nu la atras fizic, dar repet sa se mai vada poate i trece si ei, e doar o simpla placere atat, atractie, cred ca e mai mult ambitia de al avea apoi va fi plictiseala

| Charm a răspuns (pentru RAY):

Fie cum zici tu, nu ma apuc sa dezbat subiectul si mai mult. Tu vezi lucrurile intr-un fel, eu le vad altfel si mintea ta nu poate pricepe ca am zis același lucru in proporție de 50%

| RAY a răspuns (pentru Charm):

Da draga eu nu pot pricepe cum fetele sunt atrase de sufletul unui baiat urat sincer nu pot,nu pot pricepe cum poti fi atras de x care te degusta fizic, conteaza si personalitatea intr-o relatie nu spun ca nu, degeaba e frumos si curvar, dar chimia, iubirea toate tin de aspectul fizic, repet nimeni nu se gandeste la las ca stau cu x ca la 50 de ani o sa fiu si eu urat, omul traieste in prezent si viseaza la viitor

| floresdemayo a răspuns (pentru RAY):

Îți susțin punctul de vedere. happy
Am si eu o curiozitate, fiindca tot ai spus fetei:
"nu-mi spune tu mie, cum gandeste un baiat, tu fiind fată!"

Spune-mi si mie, de ce crezi ca a venit băiatul la întâlnirea cu fata, însotit de prietenul lui?
Era timid, se temea de o intâlnire intre patru ochi cu ea, sau a dorit si o alta părere, considerându-se un tip incapabil de a decide singur ce anume îi place?!
Ce zici, o fi avut "prietenul" o oarecare influenta negativă, asupra deciziei lui. de a nu-i mai scrie? Dacă ar fi mers singur, neînsoțit, oare destinul lui ar fi fost altul? happy

| RAY a răspuns (pentru floresdemayo):

Un om nehotarat, imatur care nu stie ce vrea sau au vrut amandoi sa faca sex cu ea, cine stie, a trecut 2 ani si jumatate, desi nu stiu ce as fi raspuns atunci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă te plăcea cu adevărat sentimentul de a te descoperii era mai puternic, ca timiditatea sau alt sentiment care prezenta un impediment în cunoașterea voastră. Probabil, între voi nu a fost acea atracție fizică și acea chimie. Într-adevăr frumusețea este trecătoare, dar atunci când te îndrăgostești consideri acea persoană cea mai frumoasă, îți place tot. Majoritatea bărbaților nu le place ca femeia să fie insistentă. O femeie inabordabilă și inaccesibilă este mai greu de cucerit. Te-a deranjat că nu a avut o atitudine corespunzătoare cerințelor tale. Poți trece mai departe și să iei doar partea pozitivă și constructivă pentru tine sau poți să-i mai ceri o întâlnire, dar doar voi doi.

| SilviaOVM explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru sfat.