| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si sunt in cl a9a.La inceputul anului scolar am cunoscut un baiat(sa-i spunem Dan ca sa imi fie mai usor la povestit) -tot in clasa a9a- si mi-a placut de el. Dan avea prietena dar eu, in urma unui pariu stupid pus cu o colega de clasa i-am marturisit ca il plac. Stiam ca nu poate fi nimic intre noi deoarece el avea prietena. Acum cateva zile o colega de clasa mi-a spus ca Dan ma place, ca nu se intelege bine cu prietena lui dar aceasta nu vrea sa se desparta de el iar Dan crede ca inca o mai place putin. I-am spus toate acesea unui coleg de clasa ( sa-i spunem Alex) in care aveam incredere. Acum Alex cand ma vede ca stau de vorba cu Dan sa tot uita cu ciuda la Dan(o colega de clasa mi-a atras atentia si a spus ceva de genul "ce, acum e gelos?"). Imi este teama ca am facut o prostie spunandu-i lui Alex deoarece sunt sigura ca simtea ceva pentru mine (mi-a dovedit-o in mai multe randuri) iar de atunci nu mai suntem prieteni asa de buni, Alex aproape ca nu mai vorbeste cu mine, obisnuiam sa vorbim foarte mult. Ce pot sa fac ca lucrurile sa fie la fel cum au fost? Deoarece eu vreau doar prietenia lui Alex. Cat despre Dan, ar trebui sa sper ca o sa isi lase prietena si ca o sa vina la mine?

3 răspunsuri:
| SufletDeCopil a răspuns:

Buna. Acum nu ai ce sa faci, greseala e facuta nu se mai poate da timpul inapoi insa, incearca sa te apropii mai mult de alex sa-i spui ca il consideri un prieten adevarat si sa-l faci sa se simta putin mai apreciat de tinehappy. In legatura cu danoh go on nu renunta esti pe aproape de inima lui. mai ai putin si vei reusi! mult succes!

| me_3408 a răspuns:

Situatia ta e mai complicata. E greu sa imi dau cu parerea, pentru ca asi putea inrautatii situatia. Oricum te sfatuiesc sa faci tot posibilul sa te impaci cu Alex. Du-te la el, spune-i niste glume, baga-l in seama si poate asa se va simti mai in largul lui alaturi de tine.Cat despre Dan daca iti place asa mult de el puteti sa va intalniti da bine ar fi nu in vazul lui Alex, asta il poate rani. Oricum parerea mea este mai bine pierzi un iubit decat un prieten. Oricum sper sa se rezolve si sa ma anunti si pe mine Noroc kiss

| oana14 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa te indepartezi de Dan si sa incerci sa te apropi din nou de Alex ...atunci ii explixi la Alex cum a stat treaba si el va intelegewinking