| Powerups a întrebat:

Buna tuturor.
Am o prietena (colega si viitoare colega, deoarece acum am trecut in clasa a 9-a, nu este iubita mea) pe care o cunosc de cand sunt mic si ne-am intalnit in clasa a 6-a din nou.
De la un timp imi place de ea, iar cand vorbesc cu ea amandoi suntem putini timizi si am spart putin aceasta bariera si radem unul la glumele altuia si am observat ca se mai uita la mine in ore, insa ea a avut un iubit de care s-a despartit si acum sunt din nou impreuna.
Acum o ora m-a sunat si m-a invitat pe afara deoarece era foarte fericita ca vom fi colegi (a aflat rezultatele) si i se simtea fericirea in voce insa am refuzat pentru ca era ora 9 si eu stau departe de locul in care m-a invitat si am zis ca maine putem sta afara toata ziua si a zis OK.
Intrebarea este, ce sa fac? Ea avand un iubit (nu vor fi colegi deoarece el are note slabe in examene), eu sunt foarte gelos si ma oftic foarte tare ca nu pot fi cu ea si nici nu prea mai vorbeste cu mine de cand este cu el (inainte vorbeam non-stop).
Eu incerc sa fiu indiferent fata de ea insa imi este foarte greu.

Răspuns Câştigător
| watashiwa a răspuns:

Din tot ce am citit in mesajul tau, am tras concluzia ca te place mult. Nu stiu cum le merge relatia, dar cred ca a vostra (de prietenie) e cu mult mai reusita. Nu trebuie sa fii indeferent si rece, ca aceste lucruri o pot rani. Arata ca iti pasa si scapa de emotii cand vorbesti cu ea, ca si cum ai face-o cu orice persoana. E foarte bine ca comunicati, dar ia in calcul si ceea ce-si doreste. Intreab-o cum merge relatia ei si, pana la urma urmei, incurajeaz-o. Mereu sa-i sustii parerile si opiniile si sa o ajuti sa-si atinga scopul. Cand veti vorbi maine la plimbare, sa nu atingi tema de : "ce ar fi daca am fi impreuna?" sau ceva de genul, pentru a nu se simti fortata sau a-si creea impresia ca nu o respecti. Fii cat mai natural. Cred ca e calea cea mai potrivita, deoarece astfel te va cunoaste din ce in ce mai bine. Iar daca esti atat de bun precum impresia pe care mi-ai lasat-o, atunci sunt sigura ca va ajunge sa fie indragostita pana peste cap de tine si va uita de actualul ei iubit. Daca o placi, sper ca vei urma sfatul meu. Inteleg ca ti-e greu, dar trebuie sa ai rabdare pana cand ea "isi va face curat prin inima". N-am decat sa-ti urez succes.winking