| Sunset_2815 a întrebat:

Am 15 ani. Vara asta am fost intr-un camp la munte si am cunoscut acolo un tip cu cateva luni mai mic decat mine. La fiecare foc de tabara, seara, el ma privea si parca imi dedica melodiile cantate la chitara. Este foarte dragut si romantic iar eu m-am indragostit nebuneste de el. In ultima seara nu am dormit deloc si am stat impreuna. L-am sarutat. A doua zi a trebuit sa plecam. Am plans tot drumul spre casa(si nu pot spune ca a fost un drum scurt). El sta foarte departe de mine (500 km). Am continuat sa vorbim pe mess, dar in calitate de prieteni doar. Eu de atunci nu prea mai dorm noptile, il visez...ma gandesc numai la el, iar de fiecare data cand ii aud numele tresar. Nu am mai vorbit de 2 luni acum. De fiecare data cand intalnesc alt baiat.ma gandesc la el.il compar cu el. Este normal sa treca atata timp si eu sa fiu la fel de indragostita de el? Ce pot sa fac sa imi treaca?

Răspuns Câştigător
| InoTkd95 a răspuns:

Ce dragut:X M-a facut sa tresar felul in care ai povestit amintirile petrecute cu el. Se vede ca se infiripase ceva intre voi. Ceva parca desprins din filme. S-a putea sa iti treaca de abia cand o sa intalnesti un tip de care sa te indragostesti la fel de tare ca de celalalt. O sa iti fie foarte greu, si o spun din proprie experienta. Parca nu iti vine sa renunti la fostul, te gandesti ca nimeni nu e mai frumos, mai destept mai haios etc decat fostul. Cu atitudinea asta nu o sa ajungem nicaieri. Tot ce trebuie sa facem e sa asteptam. Incearca sa iesi mai mult cu prietenii, sa te integrezi in gasti mixte ( si cu fete si cu baieti) sa te distrezi etc. Sa mergi pe la disco (asta daca ai o anumita varsta si daca parintii iti dau voie), sa iesi in oras la cafea. Nu se stie de unde poate aparea Fat-Frumos si sigur nu o sa-l vezi daca vei sta in casa si te vei gandi la fostul mai ales daca stai intr-un oras destul de mare. Succes si pupici!:*

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este normal, mai ales ca te complaci in aceasta stare. Cel mai util este sa-ti ocupi timpul si mintea cu scoala. Ai grija ca atunci cand ajungi seara in pat sa fii foarte obosita, asa incat sa nu mai ai timp de ganduri nepotrivite. Sa nu ai timp de lancezeala in timpul zilei, ci mereu sa faci ceva care sa-ti solicite toata atentia si concentrarea. Nu mai folosi calculatorul o vreme, concentreaza-te mai mult pe performanta scolara. Este perioada olimpiadelor, alege-ti o materie favorita si incearca sa mergi in etapele superioare. Vei vedea ca il vei uita pana la anul pe vremea asta.

| Cypronge a răspuns:

Exista un proverb vechi in romana; ochi care nu se vad se uita'
imi pare rau sa iti spun dar se pare ca el tea uitat, cea ce tu trebuie sa faci acum e sa il uti.
Sentimentul de iubire nu e foarte bine definit in psihicul tau la varsta de 15 ani, multe fete in ziua de astazi isi fac prieteni la varste din ce in ce mai mici, asta nu e neaparat un lucru pe care il face din cauza ca simte cu adevarat ceva pentru persoana in cauza, o face mai degraba pentru ca e ceva la moda.
Sfatul pe care til dau tie e, esti tanara ai doar 15 ani bucurata de copilaria ramasa, nu trebuie sa te grabesti intr-o relatie doar findca asa e la moda.
Dar daca tot vrei sa iti faci un prieten alege pe cineva mai aproape de tine cu care sa te poti vedea macar in weekend, aia nu va fi prea greu, e mai usor sa iti gasesti pe cineva daca esti fata decat find baiat.

| angel_7075 a răspuns:

S-al uiti!

| DenDi a răspuns:

Poate fiind primul baiat cu care te-ai simtit superb in compania lui este normal ca nu o sa-l poti uita repede.Parerea mea incearca si uital ca astfel vei suferi mai mult. El sigur s-a indragostit de altcineva si te-a uitat pentru ca asa sunt baietii facuti, sa franga inimile fetelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa astepti sa te intalnesti cu el din nou si atunci iti vei da seama daca esti cu adevarat indragostita de el