| Dia95 a întrebat:

Am 16 ani jumatate si prietenul meu are 25:-s. Suntem impreuna de aproape 6 luni, nu e mult, dar sunt sigura ca ma iubeste pentru ca mi; a demonstrat iar eu fac multe faze aiurea in fiecare zi iar el trece peste si mi le suporta, avand in vedere ca ar putea sta cu orice alta fata. Nu imi bate app de sex, dar imi dau seama ca ar vrea, e ceva normal iar mereu cand ne sarutam mai mult se opreste.am petrecut o seara impreuna, ne’am sarutat mangaiat, pipait, dar mai mult nu a incercat…el spun ca o sa se intample cand vreau eu, el oricum ma iubeste si ma asteapta cat vreau eu. Eu il iubesc si intre timp, dupa seara asta mi’a aparut dorinta de mai mult, adica simt ca as vrea sa o fac cu el,. e primul meu prieten dar sunt sigura ca merita si eu vreau sa o fac. Eu sunt foarte timida, sa reusesc sa ma sarut cu el normal mi; a luat arpaope o luna, iar pana m; a sarutat prima data i; a luat mult sa reuseasca, Si eu vreau asta, imi doresc, dar daca sunt timida, mi; ar fi rusine de partile intime in fata lui, asta inseamna ca nu sunt pregatita? Din punctul meu de vedere am defecte care ma impiedica, dar nu stiu daca asta e doar in imaginatia mea si mi se pare ceva ciudat pentru ca nu cunosc asa ceva, ce puteti sa imi spuneti? E prea devreme sa ma gandesc la asa ceva? va multumesc anticipat! :* Sii cu privire la asta el nu a folosit niciodata prezervative, a spus ca nu are nici o baza... a folosit odata, si s-a rupt in tipa cu care era a spus ca nu are nici o baza, nu e sigur deloc, ar cu toate fetele cu care a fost el nu a folosit, e bine asa ceva?

9 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Cand vei fi pregatita sa iti incepi viata sexuala nu vei mai avea nici o retinere. Acm daca mai eziti poate inseamna ca nu esti inca pregatita. Mai asteapta nu e bine sa te grabesti, toate se fac la momentu potrivit si mai ales cand vei fi tu pregatitawinking. Si eu as zice ca e bine sa folositi prezervativ. Nu se stie niciodata.

| Dia95 explică (pentru SupradozaDeViseXD):

Da, dar de ce ma gandesc asa des la chestia asta de atunci?:-s Multumesc pentru raspuns!:*

| Dia95 explică (pentru SupradozaDeViseXD):

Daa...dar de ce ma gandesc la asta dupa seara aia, si simt ca il doresc? Multumesc pentru raspuns

| SupradozaDeViseXD a răspuns (pentru Dia95):

Te gandest la ce a spus pentru ca acum esti intr-un impas si practic nu sti ce vrei. Pana sa vb cu el tu stiai clar ca nu iti doreai asta, dar dupa ce ai vb cu el nu mai sti ce sa crezi, daca esti pregatita sau nu, mintea ta e derutata si nu sti ce sa faci. E cam greu de explicat ce e in capu tau dar cam asta e ideea principala. Gandeste-te bine ce vrei. Daca inca ai o ezitare poate inseamna ca in adancul tau crezi ca nu esti pregatita sa faci acest pas. Cand iti va disparea orice ezitare si nu vei mai avea vreo rusine at vei fi cu siguranta pregatita. Pana at mai asteapta pentru ca din cate ai spus nu te grabeste nimeniwinking.

| Iasmiine a răspuns:

Cu siguranta nu esti pregatita sa-ti incepi viata sexuala.Si nu este vorba ca esti prea mica, nu prea exista varsta pentru asa ceva dar oricum nu vei gasi la 12 ani un baiat care sa te iubeasca cu adevarat si sa stii ce e aia iubire adevarata in asa fel in cat sa iti incepi viata sexuala cu el. In primul rand nu este vorba de timiditate, este vorba ca plus si simplu nu esti tu pregatita. Si tu ai spus-o sunteti de doar 6 luni impreuna. Ar trebui sa mai astepti si sa iti dai tu singura seama cand vei fi pregatita. Sa va cunoasteti mai bine. Si tu poate ai senzatia asta de timiditate datorita faptului ca nu il cunosti de mult. Timiditatea este o problema psihologica cu care toti ne intalnim la un moment dat. Este normal sa fii timid cand esti copil sau adolescent pus in fata unor situatii noi. Cu timpul, vei vedea ca vei avea curajul sa vorbesti orice cu el si sa stai chiar dezbracata in fata lui. De aceea este nevoie de timp. Mai ales ca nu te preseaza. Atunci de ce sa nu astepti? Poate acum zici ca este baiatul potrivit dar s-ar putea sa te inseli mai ales ca are 25 de ani. Este un barbat matur si poate avea unele manevre sa te faca sa-i ajungi in pat. Si e normal sa iti doresti sa faci acest lucru deoarece il iubesti, dar daca nu esti pregatita nu fa asta. Inainte de toate trebuie sa fi foarte bine informata despre inceperea vietii sexuale si tot ce tine de ea. Si nu este bine sa faci fara prezervativ deoarece prezervativul evita transmiterea bolilor cu transmitere sexuala si evita prevenirea unei sarcini. Si prezervativul nu se va rupe daca este utilizat cum trebuie. In orice caz in recomand sa-l folosesti adica ma rog. sa-l foloseasca el. Pentru ca nu ar fi bine la varsta ta sa folosesti anticonceptionale.Mai ales acestea trebuiesc prescrise de medicul de familie. Si el ti-a zis ca nu a folosit prezervative cu altele pentru ca din moment ce nu foloseste, placerea este mai mare. Dar oricum iti indic sa-i spui sa foloseasca atunci cand o veti face. Sper ca te-am ajutat si iti urez succes! La revedere!

| Dia95 explică (pentru Iasmiine):

Nu umbla el dupa asta stie ca sunt mica si daca ar fi dupa asa ceva ar sta cu oricare alta si eu nu ma refeream sa folosesc anticonceptionale ci sa nu folosesc nimic stie el cum sa'si dea drumu sau na nu m pricep la asa ceva multumesc pentru raspuns Ps:am 16 ani jumatate big grin :*

| Iasmiine a răspuns (pentru Dia95):

Stiu draga mea ca ai 16 ani jumate dar iti dadeam un exemplu atata tot. Si daca nu vrei sa folosesti nimic exista riscuri sa ramai insarcinata ca nu se tie niciodata. Si poate vrea sa fie cu tine pentru ca sa se culce cu tine nu cu altele sa esti virgina si unora le plac fetele virgine sau ma rog poate el nu e asa. Dar daca tu nu te simti pregatita eu zic sa nu incerci acest lucru ca totusi este timp. Oricum bafta! :*

| PeAcE a răspuns:

Esti om,de aia te gandesti la chestia aia asa des,nu neaparat pentru ca esti pregatita. Parerea mea este ca e mai bine sa astepti,daca te iubeste asa cum zici tu,o sa aiba rabdare. Nu ar trebui sa te simti deloc complexata de partile tale intime in fata lui,avand in vedere ca este cu mult mai in varsta decat tinehappy. Daca te decizi sa o faci, parerea mea este ca ar trebui sa folositi prezervativ, pentru ca prima oara sansele de o posibila sansa sunt mai mari sau sa incepi sa iei anticonceptionalehappy. Bafta in continuare!

| Pissy_Andreutzza_1997 a răspuns:

Uite daca e sa faci asta gandeste-te ca el este iubitul tau si nu trebuie sa iti fie rusine de nimic este normal asta love struck